Kolagen to nitkowate białko, które znajduje się we wszystkich tkankach ludzkiego ciała. Jego rolą jest nie tylko sprawienie, że będziemy wyglądać młodziej i piękniej. Substancja ta bierze udział w „budowaniu” stawów, kości, ścięgien, włosów, paznokci i skóry. To dzięki niemu w młodości nasze tkaniny są tak mocne i sprężyste. Ponadto kolagen tworzy ściany żył, tętnic i naczyń włosowatych. Według różnych szacunków stanowi około jednej trzeciej wszystkich białek w naszym organizmie.
Nazwa białka pochodzi od greckiego słowa kolla – „klej”. To nie przypadek: wielu ekspertów porównuje główną funkcję kolagenu z klejem. Jego cząsteczki tworzą długie, cienkie włókna białkowe lub fibryle. Służą do utrzymywania razem komórek tkankowych i wiązania naszego ciała w jedną całość. Wraz z wiekiem zapasy kolagenu są stopniowo wyczerpywane, co prowadzi do pierwszych oznak starzenia. Istnieje wiele sposobów na utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu.
Jak kolagen wpływa na skórę
Być może najbardziej znaną właściwością kolagenu jest jego zdolność do wygładzania skóry, wzmacniania jej właściwości ochronnych i spowolnienia pojawiania się zmarszczek. Włókna kolagenowe można uznać za „szkielet” naszej skóry: od nich zależy jego elastyczność, jędrność i wytrzymałość. Dzięki temu białku skóra wygląda młodziej, zdrowiej i promienniej. Dodatkowo kolagen wyrównuje jej koloryt i stabilizuje owal twarzy. Przyczynia się również do naturalnego samoleczenia tkanek w przypadku różnego rodzaju uszkodzeń. Na przykład, jeśli masz zadrapania, otarcia, oparzenia lub rany, kolagen czasami przyspieszy ich gojenie.
Liofilizat a Hydrolizat
Różnica między kolagenem liofilizowanym, a hydrolizowanym jest ogromna. Podczas hydrolizy traci się aminokwasy min. takie jak hydroksyprolina i hydroksylizyna – te są niezwykłe ważne jeśli chodzi o zwiększenie przyswajania i oddziaływania na organizm kolagenu. W biologii nie zawsze 2+2=4, czasem 2+2 =16 dzięki odpowiednim substancjom, aktywującym przyswajanie. Istnieje ściśle określony związek między zawartością hydroksyproliny, a stymulowaniem komórek do wytwarzania kolagenu.
Liofilzacja jest niewspółmiernie droższym procesem pozyskiwania wolnych aminokwasów.
Hydrolizat jest metabolizowany, podlega zwyczajnemu procesowi trawienia, liofilizat anabolizowany – wykorzystywany do odbudowy wszelakich tkanek – autor: Paulina Michalska – kosmetolog
Poniżej źródła kolagenu i ich przyswajalność oraz rodzaj
Aktualizacja: 2-9-2020
[table id=125 /]