Potas
Potas jest elektrolitem niezbędnym do funkcjonowania organizmu. Organizm precyzyjnie kontroluje jego poziom, zapobiegając zarówno hipokaliemii, czyli spadkowi poziomu potasu, jak i hiperkaliemii, kiedy poziom potasu we krwi jest zbyt wysoki. Potas to pierwiastek, bez którego nie możemy funkcjonować – jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w organizmie. Większość potasu jest magazynowana w komórkach, a tylko niewielka część krąży we krwi.
Ponieważ nasze ciało składa się w ponad 70% z wody, zawartość potasu jest znacząca. Pierwiastek ten gromadzi się w komórkach organizmu i takie ilości są uwalniane do krwi, aby utrzymać fizjologiczny poziom potasu we krwi, czyli 3,5 – 5,5 mmol/l.
Niski poziom potasu w organizmie prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważne jest, aby zrekompensować codzienną utratę potasu przez organizm — i tutaj kluczową rolę odgrywa dieta bogata w potas i suplementacja.
Potas zapewnia integralność błon komórkowych, transport substancji do ich komórki.
Potas wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów:
- zapewnia skurcz mięśni – zarówno mięśnia szkieletowego, jak i mięśnia sercowego
- reguluje przewodnictwo nerwowe
- normalizuje ciśnienie krwi
- utrzymuje pH i równowagę kwasowo-zasadową organizmu
- wspomaga pamięć i koncentrację, zapewnia świetne samopoczucie, zmniejsza drażliwość i nerwowość
- stymuluje wydzielanie insuliny i normalizuje poziom cukru we krwi
- utrzymuje prawidłowy poziom sodu
Duża grupa osób narażona jest na utratę potasu z organizmu i brak tego pierwiastka. Wśród przyczyn takich zaburzeń są:
- intensywny sport lub praca fizyczna
- Cukrzyca, zwłaszcza leczona insuliną
- Biegunka i wymioty
- Wysokie ciśnienie krwi
- Stosowanie leków moczopędnych lub przeczyszczających
- Oparzenia dużych obszarów ciała
- niektóre zaburzenia hormonalne
- Choroba nerek
- duże spożycie sodu z pożywienia
- marskość wątroby
Niski poziom potasu we krwi jest najczęściej wynikiem utraty potasu z organizmu, rzadziej niedostatecznej podaży tego pierwiastka z dietą. Główną przyczyną jest zatrucie pokarmowe z wymiotami i biegunką. Stosowanie środków przeczyszczających zwiększa również utratę potasu przez przewód pokarmowy. Duże znaczenie ma również utrata potasu z moczem – występuje to w przebiegu cukrzycy oraz przy przyjmowaniu leków moczopędnych.
Cukrzyca sprzyja niskim poziomom potasu z innego powodu – kiedy używamy insuliny, promuje ona przemieszczanie jonów potasu z krwi do komórek. Do rzadkich przyczyn utraty potasu z organizmu należą oparzenia, krwawienia lub poważniejsze zaburzenia metaboliczne. Sportowcy są szczególnie podatni na spadek poziomu potasu.
Objawy niskiego poziomu potasu obejmują zwiększone zmęczenie podczas ćwiczeń, zwolnione tętno i nieefektywną regenerację powysiłkową. Ból, osłabienie i słaba koordynacja mogą często wystąpić podczas ćwiczeń. Potas zapewnia nawodnienie komórek mięśniowych podczas wysiłku, warunkuje transport glukozy do komórek.
Reguluje procesy przewodnictwa nerwowo-mięśniowego pobudzenia, co wspomaga pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
Skąd wiemy, że dotyka nas problem niedoboru potasu?
Niski poziom potasu objawia się chorobami serca, szybkim zmęczeniem mięśni i pojawieniem się obrzęków. Osoba dotknięta niskim poziomem potasu odczuwa zmęczenie, drażliwość, trudności z koncentracją, kłopoty ze snem. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, rozwoju nadciśnienia, chorób serca i problemów trawiennych. Wtedy należy zwrócić uwagę na dietę bogatą w potas.
Najbogatszymi źródłami potasu w diecie są:
- Kakao
- Strąki
- Orzechy i migdały
- ryba morska
- Ziemniaki
- Banany
- Awokado
- Morele
- Koperek i pietruszka
Oprócz diety bogatej w potas dobrze jest przyjmować suplementy potasu. To szybki i bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie poziomu potasu w organizmie. Przy spożyciu około 800 – 1000 mg nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania potasu, natomiast niedoborom można skutecznie zapobiegać.
A skoro mowa o nadmiarze potasu w organizmie – czym charakteryzuje się ten stan?
Przyczyną nadmiernego gromadzenia się potasu we krwi są przede wszystkim choroby nerek, ale także krwawienia do przewodu pokarmowego i uszkodzenia mięśni. Objawami hiperkaliemii są również zaburzenia pracy serca. Pojawia się osłabienie, drętwienie i mrowienie kończyn. Bardzo wysoki poziom potasu