Witamina K2

Witamina K2

 

Zapotrzebowanie dzienne na Witaminę K2:

Nie ustalono zalecanego dziennego spożycia. Dostępne dane pozwalają określić potrzebne spożycie na poziomie od 90 do 120 µg/ dziennie.

Witamina K – grupa związków chemicznych, będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Organizm człowieka potrzebuje około 125 µg witaminy K na dobę. W organizmie podlega ona procesowi regeneracji w wątrobie w cyklu witaminy K. Może być również produkowana przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym[1].

Funkcja biochemiczna

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej γ-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji γ. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor γ-karboksylazy. Warunkuje to:

Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie

Funkcje witamin K w organizmie:

Skutki niedoboru

Niedobór witamin K powoduje:

  • słabą krzepliwość krwi,
  • łatwość powstawania krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych,
  • problemy z gojeniem się ran,
  • trudności w mineralizacji kości,
  • zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów[potrzebny przypis], zapalenie jelita, biegunki.

Skutki nadmiaru

Nadmiar witamin K może powodować:

 

Witamina K2 może poprawić zdrowie kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Naukowcy podejrzewają że witamina K2 może mieć duży wpływ na zdrowie zębów.

 Niedostateczny poziom witaminy K2 prowadzi do zmniejszonej gęstości mineralnej kości, głównego czynnika ryzyka wystąpienia osteoporozy i nadmiaru wapnia w ścianie tętniczej, co zwiększa ryzyko choroby serca.

Witamina K2 aktywuje białka: MGP oraz osteokalcynę, które odpowiadają za mineralizację, kształtowanie kości i kierowanie wapnia do kości

Witamina K2 aktywuje białko MGP, które chroni przed:zwapnieniami naczyń krwionośnych i: chorobami układu krążenia i żylakami.

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Witaminę K1 i K2. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=148 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo