Witamina K1

Witamina K1

 

Zapotrzebowanie dzienne na Witaminę K1:

 

Zapotrzebowanie na witaminę K1 (IŻŻ, 2012)

Grupa wiekowaZapotrzebowanie w mcg/dzień
0-0,55
0,5-110
1-315
4-620
7-925
10-1240
13-1550
16-1855
≥1965

 

Witaminy K – grupa związków chemicznych, będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Organizm człowieka potrzebuje około 125 µg witaminy K na dobę. W organizmie podlega ona procesowi regeneracji w wątrobie w cyklu witaminy K. Może być również produkowana przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym[1].

Funkcja biochemiczna

Główne znaczenie witamin K polega na udziale w procesach posttranslacyjnej γ-karboksylacji białek PIVKA, a konkretniej reszt kwasu glutaminowego w tych białkach w pozycji γ. Witamina K uczestniczy w tej reakcji jako kofaktor γ-karboksylazy. Warunkuje to:

Oprócz tego witaminy te biorą udział w procesach glikozylacji.

Funkcje witamin K w organizmie

Funkcje witamin K w organizmie:

Skutki niedoboru

Niedobór witamin K powoduje:

  • słabą krzepliwość krwi,
  • łatwość powstawania krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych,
  • problemy z gojeniem się ran,
  • trudności w mineralizacji kości,
  • zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów[potrzebny przypis], zapalenie jelita, biegunki.

Skutki nadmiaru

Nadmiar witamin K może powodować:

Witamina K1: Znaleźć ją można w zielonych warzywach, trafia bezpośrednio do wątroby i pomaga zachować zdrowy system krzepnięcia krwi. (Ten właśnie rodzaj witaminy K jest potrzebny, by uniknąć skazy krwotocznej u niemowląt.)

Toksyczność witaminy K1 jest znikoma, nie zaobserwowano działań niepożądanych przy podawaniu dawek do 45 mg dziennie a nawet wyższych. Tak wysokie dawki nie mają jednak ujemnego wpływu na układ krzepnięcia. W osteoporozy powszechnie stosowana jest dawka 45 mg/dzień, czyli około tysiąckrotnie więcej niż wynosi zalecane dzienne spożycie.

 

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Witaminę K1 i K2. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=148 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo