Witamina B10

Witamina B10

 

Zapotrzebowanie dzienne na Witaminę B10:

Na kwas para-aminobenzoesowy nie ma ustalonego zapotrzebowania, przyjmuje się, że zażywanie odpowiedniej ilości witaminy B9 (kwasu foliowego) zapewnia pokrycie zapotrzebowania na B10.

 

Kwas p-aminobenzoesowy (łac. Acidum 4-aminobenzoicum; PABA, z ang. p-aminobenzoic acid, witamina B10) – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów. Do pierścienia benzenowego są przyłączone w pozycji para dwie grupy funkcyjne: karboksylowa i aminowa[a]. Czysty związek ma postać kryształów rozpuszczalnych w wodzie, alkoholu i eterze.

Jest czynnikiem wzrostowym wielu bakterii; występuje w wielu roślinach. Bywa określany jako witamina B10 lub Bx, jednak w rzeczywistości nie jest witaminą[4]. Szkielet kwasu p-aminobenzoesowego jest obecny w kwasie foliowym.

Estry kwasu p-aminobenzoesowego (m.in. nowokaina i benzokaina) stosowane są w lecznictwie jako środki znieczulające. Jego analog sulfonowy, kwas sulfanilowy, stanowi strukturę macierzystą sulfonamidów (o właściwościach antybakteryjnych).

Witamina B10:

  • powstrzymuje proces starzenia się skóry,
  • stymuluje wzrost oraz zapobiega siwieniu włosów,
  • istotna dla zdrowia włosów, skóry, wspomaga kurowanie bielactwa nabytego i jelit.
  • fragment cząsteczki kwasu foliowego; bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych i przetwarzaniu żelaza.

 

Niedobory witaminy B10 mogą prowadzić do zmęczenia idrażliwości

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Witaminę B10. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=134 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo