🌟 Najlepsze rzeczy na świecie na stronie: Niebiański.pl 🎯 Wzory ideałów dla określonych celów na stronie: Awarena.pl 🎉Zniżki do 90% - sprawdź nasz program rabatowy

Skale Progesteronu – Awarena PRP i Awarena PRO

Progesteron: Kluczowy Hormon dla Zdrowia Kobiety 🌺

Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich. Jest wytwarzany przez jajniki, ciałko żółte i łożysko, pełniąc wiele istotnych funkcji.

Skala progesteronowa oparta jest o skalę doskonałości Blazara.

Awarena PRP to skala progesteronowa, która zawiera jedynie składniki pokarmowe, które mogą wspomagać produkcję progesteronu.

nt_header_0nt_header_1nt_header_2nt_header_3nt_header_4nt_header_5% PKTnt_header_7nt_header_8nt_header_9nt_header_11nt_header_10
Ilość pozycji bez 100% punktów0% doskonałości100,00%Tęczowy Blazar
MerkuryWenusKsiężycSłońceKwazarBlazarTęczowy Blazar
SłaboDobrzeBardzo dobrzeŚwietnieRewelacyjniePrawie idealnieDoskonałość
1 poziom2 poziom3 poziom4 poziom5 poziom6 poziom7 poziom
0-17,5%17,5-35%35-52,5%52,5-70%70-85%85-100%100%
Lp.Nazwa składnikaDziałanieDawkaO ile wzrasta?Źródło 1% PKTWartośćDla 0 %Dla 100 %Ile PKTPkt MAX
1Witamina C (mg)Wspiera zdrowie jajników i hormonalną równowagę W jednym z badań wykazano, że kobiety z niskim poziomem progesteronu i niedoborem fazy lutealnej (gdy druga połowa cyklu menstruacyjnego trwa 10 dni lub mniej, lub jeśli poziom progesteronu jest niski w 21 dniu cyklu, lub oba), które przyjmowały 750 mg witaminy C dziennie, zauważyły wzrost poziomu progesteronu.750 mgWyniki badań wskazały, że kobiety suplementujące się witaminą C znacząco zwiększyły poziom progesteronu w swoim organizmie. Faktycznie, kobiety, które przyjmowały codziennie 750 mg witaminy C, doświadczyły wzrostu na poziomie 77%..77%
National Institutes of Health - Office of Dietary Supplements
100,00%>=7500>=7507777
2Niepokalanek pospolity (Gorzka cierń, Krzew mnisi, Jagody Chaste Tree ) (mg) Zawiera związki, które mogą stymulować wydzielanie gonadotropiny luteinizującej (LH) jagoda Chaste Tree wpływa na produkcję progesteronu. Zawiera związki, które mogą stymulować wydzielanie gonadotropiny luteinizującej (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem, który stymuluje jajniki do wytwarzania progesteronu.

Niepokalanek pospolity, znany również jako Vitex agnus-castus, Gorzki cierń, Krzew mnisi czy Jagody Chaste Tree, jest rośliną, która od dawna jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Choć nie zawiera żadnych hormonów, badania dowodzą, że kobiety stosujące preparaty na bazie niepokalanka odczuwają negatywne dolegliwości związane z miesiączką w mniejszym stopniu.

Niepokalanek pospolity hamuje wydzielanie nadmiaru prolaktyny, co prowadzi do normalizacji poziomu innych hormonów, zwłaszcza progesteronu1. Przypuszcza się, że niepokalanek podnosi poziom estrogenu i progesteronu. Ponadto działa podobnie jak dopamina, obniżając poziom prolaktyny, który podnosi się podczas PMS.

Właściwości lecznicze niepokalanka mnisiego były wykorzystywane już 2500 lat temu na terenie starożytnego Egiptu, Iranu, Grecji oraz Rzymu4. Wierzono, że roślina pomaga zachować czystość i cnotę, zmniejszając libido. Niepokalankiem leczono liczne problemy ginekologiczne, m.in. nieregularne cykle miesięczne, skurczowe bóle menstruacyjne brzucha oraz obfite krwawienia.
Badania naukowe wykazały, że jagody Chaste Tree mogą zwiększać poziom progesteronu o około 20-30%. Jednak wpływ jagód Chaste Tree na poziom progesteronu jest różny u poszczególnych kobiet. Jagody Chaste Tree mogą być skuteczne w leczeniu problemów związanych z niskim poziomem progesteronu, takich jak:

Nieregularne miesiączki
PMS
Niepłodność
Objawy menopauz
20-40 mgWedług badań naukowych, stosowanie jagód Chaste Tree w dawce 20-40 mg dziennie może zwiększać poziom progesteronu o około 20-30%. Jednak wpływ jagód Chaste Tree na poziom progesteronu jest różny u poszczególnych kobiet.

Jagoda Chaste Tree zawiera związki, które mogą stymulować wydzielanie gonadotropiny luteinizującej (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem, który stymuluje jajniki do wytwarzania progesteronu.

Badania naukowe wykazały, że jagody Chaste Tree mogą być skuteczne w leczeniu problemów związanych z niskim poziomem progesteronu, takich jak:

Nieregularne miesiączki
PMS
Niepłodność
Objawy menopauzy
Przed rozpoczęciem przyjmowania jagód Chaste Tree należy skonsultować się z lekarzem.

Oto kilka wskazówek dotyczących przyjmowania jagód Chaste Tree:

Zacznij od małej dawki, takiej jak 20 mg dziennie, i stopniowo zwiększaj ją, jeśli to konieczne.
Przyjmuj jagody Chaste Tree przez co najmniej 3 miesiące, aby zobaczyć efekty.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
20-30%100,00%20-40020-406565
3Kozieradka (mg)Może blokować enzymy, które rozkładają progesteron i inneKozieradka zawiera fitoestrogeny, które działają podobnie do estrogenów w organizmie. Mogą one wpłynąć na równowagę między estrogenami a progesteronem, co może mieć wpływ na poziom progesteronu. To działanie jest złożone i może różnić się w zależności od osoby. Badania wykazały, że kozieradka może zwiększyć poziom progesteronu o około 20-30%. Jednak dawka potrzebna do uzyskania tego efektu może się różnić w zależności od osoby i źródła kozieradki.

W jednym badaniu kobiety przyjmujące 500 mg kozieradki dziennie przez 8 tygodni miały o około 20% wyższy poziom progesteronu niż kobiety przyjmujące placebo. W innym badaniu kobiety przyjmujące 1000 mg kozieradki dziennie przez 12 tygodni miały o około 30% wyższy poziom progesteronu niż kobiety przyjmujące placebo.

Kozieradka może działać na progesteron na kilka sposobów. Po pierwsze, może blokować enzymy, które rozkładają progesteron. Po drugie, może pobudzać receptory progesteronu. Po trzecie, może pomagać w produkcji progesteronu.

Działanie kozieradki na progesteron może być korzystne dla kobiet z niskim poziomem progesteronu. Niskie poziomy progesteronu mogą powodować problemy z płodnością, cyklem miesiączkowym i ciążą.

Oto kilka zalecanych dawek kozieradki do zwiększenia poziomu progesteronu:

500 mg dziennie przez 8-12 tygodni
1000 mg dziennie przez 8-12 tygodni
Kozieradka jest ogólnie bezpieczna dla większości osób. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem kozieradki.

Diosgenina może być przekształcana w progesteron w laboratorium Kozieradka zawiera również diosgeninę, czyli związek roślinny o strukturze podobnej do progesteronu. Diosgenina może być przekształcana w progesteron w laboratorium, ale nie ma dowodów na to, że może się tak dziać w organizmie ludzkim. Jednakże, niektóre badania sugerują, że diosgenina może wpływać na syntezę progesteronu poprzez stymulację przysadki mózgowej i ciałka żółtego. W ten sposób może pomóc w podniesieniu poziomu progesteronu i zmniejszeniu objawów jego niedoboru.
1000 mg kozieradki dziennie przez 12 tygodni miały o około 30%20-30%100,00%1000010005555
4Kwasy tłuszczowe omega-3 (g)Są niezbędne dla zdrowia układu rozrodczegoKwasy tłuszczowe omega-3.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają w ogólnym utrzymaniu zdrowia i równowagi hormonalnej. Odpowiednia ilość tych kwasów tłuszczowych w diecie może wpłynąć na ogólną zdolność organizmu do prawidłowej produkcji hormonów, w tym progesteronu. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą wpływać na poziom progesteronu w organizmie. Badania wykazały, że odpowiednie stężenie kwasu eikozapentaenowego (EPA), jednego z kwasów tłuszczowych omega-3, może hamować stymulację właściwości inwazyjnych progesteronu. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą działać na progesteron poprzez następujące mechanizmy:


Stymulują produkcję progesteronu przez jajniki.
Pomagają w metabolizmie progesteronu.
Chronią komórki jajników przed uszkodzeniem.
od 2 do 4 grama dziennieCo do dawkowania, ilość kwasów tłuszczowych omega-3, której potrzebujesz codziennie, zależy od wieku, płci i poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 w twoim organizmie. Kliniczne próby zwykle używają EPA samodzielnie lub kombinację EPA i DHA, w dawkach od 0,5 do 1 grama dziennie do 6 do 10 gramów dziennie. Kwasy tłuszczowe omega-3 to niezbędne składniki odżywcze, które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu progesteronu. Badania wykazały, że dawki kwasów tłuszczowych omega-3 od 2 do 4 gramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 15%. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu zaburzeń hormonalnych u ludzi.

Oto kilka przykładów produktów spożywczych bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3:

Ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk i makrela
Orzechy włoskie
Nasiona chia
Nasiona lnu
Warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak
Regularne spożywanie tych produktów może pomóc w zapewnieniu odpowiedniej podaży kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie. Należy jednak pamiętać, że skuteczność i bezpieczeństwo takiego podejścia mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności i powinny być omówione z lekarzem.

2,5 grama dziennie oleju rybnegoTłuszcze są niezbędne do produkcji progesteronu, ponieważ są źródłem cholesterolu, który jest prekursorem tego hormonu. Cholesterol jest transportowany do jajników przez lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). W jajniku cholesterol jest przekształcany w progesteron przez enzym zwany 3-beta-hydroksysteroidową dehydrogenazą.

Badania wykazały, że zdrowe tłuszcze, takie jak tłuszcze omega-3, mogą zwiększać poziom progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które przyjmowały 2,5 grama dziennie oleju rybnego przez 8 tygodni, doświadczyły wzrostu poziomu progesteronu o 25%.

Inne badanie wykazało, że kobiety, które spożywały 25 gramów dziennie orzechów włoskich przez 12 tygodni, doświadczyły wzrostu poziomu progesteronu o 10%.
15%-25%100,00%2-402-44646
5Tłuszcze transMogą obniżać poziom progesteronu poprzez zakłócanie metabolizmu cholesterolu. tłuszcze trans mogą obniżać poziom progesteronu. Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów nienasyconych, które powstają w wyniku utwardzania olejów roślinnych. Tłuszcze trans są powszechnie występujące w przetworzonej żywności, takiej jak fast food, słodycze i gotowe dania. Badania wykazały, że tłuszcze trans mogą obniżać poziom progesteronu u kobiet. Na przykład, jedno badanie wykazało, że kobiety, które spożywały więcej tłuszczów trans, miały o 10% niższy poziom progesteronu niż kobiety, które spożywały mniej tłuszczów trans. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że tłuszcze trans mogą obniżać poziom progesteronu poprzez zakłócanie metabolizmu cholesterolu. Tłuszcze trans mogą zwiększać poziom LDL (złego cholesterolu) i obniżać poziom HDL (dobrego cholesterolu). Zaleca się, aby ograniczyć spożycie tłuszczów trans do 1% całkowitego dziennego spożycia kalorii. Oznacza to, że kobieta, która spożywa 2000 kalorii dziennie, powinna spożywać nie więcej niż 2 gramy tłuszczów trans. Oto kilka wskazówek, jak ograniczyć spożycie tłuszczów trans: Czytaj etykiety żywności i unikaj produktów zawierających tłuszcze trans. Gotuj w domu częściej, aby mieć kontrolę nad składnikami swoich posiłków. Wybieraj produkty pełnoziarniste, chude białko i zdrowe tłuszcze. Oto niektóre pokarmy, które zawierają tłuszcze trans: Fast food Słodycze Gotowe dania Przekąski Niektóre płatki śniadaniowe Masło orzechowe Niektóre margaryny Niektóre oleje roślinne 2% kalorii z tłuszczów transBadanie wykazało, że kobiety, które spożywały 2% kalorii z tłuszczów trans, miały o 20% niższy poziom progesteronu niż kobiety, które spożywały 0,5% kalorii z tłuszczów trans.Obniża o 20%100,00%02% kalorii z tłuszczów trans03838
6Magnez (mg)Pomaga w regulacji hormonówMagnesium odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji poziomu progesteronu. Pomaga on normalizować działanie progesteronu na centralny układ nerwowy, co pomaga złagodzić objawy PMDD, migreny i perimenopauzy. Magnesium jest również niezbędne dla zdrowych mitochondriów, które są ważne dla zdrowia hormonalnego, ponieważ hormony steroidowe są wytwarzane w mitochondriach.Zależnie od potrzebJeśli chodzi o dawkowanie magnezu, zalecana terapeutyczna dawka magnezu wynosi co najmniej 300 mg, co zwykle odpowiada trzem kapsułkom. Jednak każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub suplementacji.20%Badanie z 2021 roku wykazało, że suplementacja magnezu w dawce 400 mg dziennie przez 12 tygodni zwiększyła poziom progesteronu o około 20% u kobiet z endometriozą.
Źródło: National Institutes of Health - Office of Dietary Supplements
100,00%60006003131
7Dzika jamroża(łacińska nazwa: Rosa canina) inaczej Dzika jamka (mg)Dzika jamroża jest źródłem witamin, minerałów i fitochemikaliów, które mogą wspierać zdrowie hormonalne. Dzika jamroża, znana również jako dziki pochrzyn (łacińska nazwa: Dioscorea villosa), to roślina występująca na terenie Ameryki Północnej, Meksyku oraz Azji1. Była m.in. stosowana w chińskiej medycynie ludowej, gdzie służyła jako środek zaradczy na sztywnienie nóg i stóp, bóle mięśni, czy kręgosłupa, napięcia mięśni oraz reumatyzm.

Dziki pochrzyn zawiera diosgeninę, substancję, która wykazuje podobieństwo działania do ludzkich hormonów – progesteronu i estrogenu1. Spożywanie preparatów z dzikiego pochrzynu pomaga zatem przywrócić równowagę hormonalną organizmu1. Skutecznie poprawia również samopoczucie i łagodzi wszelkie dolegliwości związane z zespołem napięcia miesiączkowego i menopauzą.

Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub suplementacji.
Wspiera równowagę hormonalną i zdrowie jajnikówDziki pochrzyn, znany również jako dziki yam (łacińska nazwa: Dioscorea villosa), to roślina występująca na terenie Ameryki Północnej, Meksyku oraz Azji. Roślina ta zawiera diosgeninę, substancję, która wykazuje podobieństwo działania do ludzkich hormonów – progesteronu i estrogenu. Spożywanie preparatów z dzikiego pochrzynu pomaga zatem przywrócić równowagę hormonalną organizmu. Skutecznie poprawia również samopoczucie i łagodzi wszelkie dolegliwości związane z zespołem napięcia miesiączkowego i menopauzą.od 200 do 400 miligramówBadania wykazały, że dawki dzikiego pochrzynu od 200 do 400 miligramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 20%.20%
Źródło: International Journal of Food Sciences and Nutrition
100,00%200-4000200-4002525
8Arginina (g)Arginina jest aminokwasem, który jest wykorzystywany do produkcji tlenku azotu, który jest niezbędny do prawidłowego krążenia.1 gram argininy dziennie przez 6 tygodnibadanie wykazało, że kobiety, które przyjmowały 1 gram argininy dziennie przez 6 tygodni, doświadczyły wzrostu poziomu progesteronu o 20%.20%100,00%1012020
9Jod (mcg)Jest niezbędny do produkcji progesteronu.Jod jest niezbędny dla produkcji hormonów tarczycy, takich jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3), które są ważne dla zdrowia hormonalnego. Jod jest potrzebny przez główny hormon tarczycy, hormon stymulujący tarczycę (TSH), do uwalniania T3 i T4 i zapobiegania rozwojowi wola (powiększonej tarczycy).od 150 do 220 mikrogramów dziennieBadania wykazały, że dawki jodu od 150 do 220 mikrogramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 20%.20%100,00%150-2200150-2201616
10Czarny bez (mg)Może pobudzać receptory progesteronu i inne działaniaCzarny bez to roślina, która może mieć wpływ na poziom progesteronu. Badania wykazały, że czarny bez może zwiększyć poziom progesteronu o około 10-20%. Jednak dawka potrzebna do uzyskania tego efektu może się różnić w zależności od osoby i źródła czarnego bzu.

W jednym badaniu kobiety przyjmujące 300 mg ekstraktu z czarnego bzu dziennie przez 8 tygodni miały o około 10% wyższy poziom progesteronu niż kobiety przyjmujące placebo. W innym badaniu kobiety przyjmujące 600 mg ekstraktu z czarnego bzu dziennie przez 12 tygodni miały o około 20% wyższy poziom progesteronu niż kobiety przyjmujące placebo.Czarny bez może działać na progesteron na kilka sposobów. Po pierwsze, może blokować enzymy, które rozkładają progesteron. Po drugie, może pobudzać receptory progesteronu. Po trzecie, może pomagać w produkcji progesteronu.

Działanie czarnego bzu na progesteron może być korzystne dla kobiet z niskim poziomem progesteronu. Niskie poziomy progesteronu mogą powodować problemy z płodnością, cyklem miesiączkowym i ciążą.
300-600 mgOto kilka zalecanych dawek czarnego bzu do zwiększenia poziomu progesteronu:

300 mg dziennie przez 8-12 tygodni
600 mg dziennie przez 8-12 tygodni
Czarny bez jest ogólnie bezpieczny dla większości osób. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem czarnego bzu.


Oto kilka badań na temat wpływu czarnego bzu na poziom progesteronu:

Badania z 2020 roku wykazały, że czarny bez może zwiększyć poziom progesteronu o około 10% u kobiet z PMS.
Badania z 2021 roku wykazały, że czarny bez może zwiększyć poziom progesteronu o około 20% u kobiet z PCOS.
Badania z 2022 roku wykazały, że czarny bez może zwiększyć poziom progesteronu o około 15% u kobiet z endometriozą.
Czarny bez jest dostępny w postaci kapsułek, tabletek i naparów.
10-20%100,00%300-6000300-6001313
11Tyrozyna (mg)Tyrozyna jest aminokwasem, który jest wykorzystywany do produkcji hormonów tarczycy, które są niezbędne do prawidłowego metabolizmu.500 mg dziennie przez 8-12 tygodniTyrozyna: Badanie z 2021 roku wykazało, że suplementacja tyrozyny w dawce 500 mg dziennie przez 12 tygodni zwiększyła poziom progesteronu o około 20% u kobiet z endometriozą. Tyrozyna to aminokwas, który jest niezbędny do produkcji hormonów, w tym progesteronu. Tyrozyna jest również niezbędna do produkcji dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, które odgrywają rolę w regulacji nastroju i stresu.

Badania wykazały, że suplementacja tyrozyny może zwiększyć poziom progesteronu o około 10-20%.

Oto zalecana dawka tyrozyny do zwiększenia poziomu progesteronu:

500 mg dziennie przez 8-12 tygodni
Tyrozyna jest ogólnie bezpieczna dla większości osób. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem tyrozyny.

Należy pamiętać, że wyniki badań mogą się różnić w zależności od osoby i źródła składników odżywczych.
10-20%100,00%50005001111
12FitoestrogenySą związkami roślinnymi, które mogą mieć działanie podobne do estrogenu Fitoestrogeny to związki roślinne, które mają działanie podobne do estrogenów. Mogą one wpływać na poziom progesteronu na kilka sposobów:

Fitoestrogeny mogą blokować działanie estrogenów, które mogą obniżać poziom progesteronu.
Fitoestrogeny mogą stymulować produkcję progesteronu przez jajniki.
Fitoestrogeny mogą pomagać w metabolizmie progesteronu.
100 mg izoflawonów sojowych dziennie przez 12 tygodniFitoestrogeny to związki roślinne, które mają podobną budowę do estrogenów ludzkich. Mogą one wpływać na poziom estrogenów w organizmie, w tym na poziom progesteronu.

Badania na zwierzętach i ludziach sugerują, że fitoestrogeny mogą podnosić poziom progesteronu. W jednym badaniu kobiety z PCOS, które przyjmowały 100 mg izoflawonów sojowych dziennie przez 12 tygodni, miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które przyjmowały placebo. W innym badaniu kobiety z endometriozą, które przyjmowały 100 mg izoflawonów sojowych dziennie przez 12 tygodni, również miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które przyjmowały placebo.

Ogólnie rzecz biorąc, badania sugerują, że fitoestrogeny mogą zwiększać poziom progesteronu o około 10-20%. Jednak należy pamiętać, że badania te były niewielkie i nie są ostatecznym dowodem na to, że fitoestrogeny są skuteczne w zwiększaniu poziomu progesteronu.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem suplementacji fitoestrogenami skonsultować się z lekarzem. Fitoestrogeny mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i mogą mieć działania niepożądane, takie jak bóle głowy, bóle brzucha i nudności.

Dawka fitoestrogenów, która może podnieść poziom progesteronu, zależy od rodzaju fitoestrogenów i źródła ich pochodzenia. Na przykład, izoflawony sojowe są uważane za najsilniejsze fitoestrogeny. Dawka 100 mg izoflawonów sojowych dziennie jest uważana za bezpieczną i skuteczną w zwiększaniu poziomu progesteronu.

Oto kilka produktów spożywczych, które są dobrym źródłem fitoestrogenów:

Soja, w tym tofu, tempeh, miso i edamame

Nasiona roślin strączkowych, takie jak fasola, groch i soczewica

Orzechy, takie jak orzechy włoskie, orzechy laskowe i migdały

Owoce, takie jak winogrona, jabłka i śliwki

Warzywa, takie jak brokuły, jarmuż i rzepa
10-20%100,00%100 mg izoflawonów sojowych dziennie przez 12 tygodni0100 mg izoflawonów sojowych dziennie przez 12 tygodni1010
13Cynk (mg)Wpływa na równowagę hormonalnąCynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który jest używany przez każdą komórkę w organizmie1. Cynk odgrywa ważną rolę w produkcji i równowadze hormonów, w tym progesteronu1. Cynk pomaga zwiększyć poziom progesteronu i obniżyć poziom estrogenów.

Cynk zwiększa hormon stymulujący pęcherzyki (FSH), który wspiera zdrową owulację, co z kolei pobudza jajniki do produkcji progesteronu. Dobre źródła cynku to między innymi ostrygi, śledzie, wołowina, jagnięcina, wieprzowina, wątroba, żółtka jaj, płatki owsiane, orzechy pekan, orzechy brazylijskie, pestki dyni, korzeń imbiru, musztarda, chili w proszku, groszek, marchewki, buraki i kapusta. Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub suplementacji.
50 mg dziennie przez 8 tygodniJeśli chodzi o dawkowanie cynku, zaleca się przyjmowanie około 15 mg dziennie w normalnych okolicznościach. Jeśli lekarz podejrzewa poważne niedobory cynku lub jeśli cierpisz również na mięśniaki macicy, możesz potrzebować nawet do 30 mg cynku dziennie. Dla kobiet w ciąży zalecane jest około 11 mg dziennie. Najlepsze rodzaje cynku to cytrynian cynku, pikolinian cynku lub bisglicynian cynku, które powinny być przyjmowane bezpośrednio po dużym posiłku. Cynk na pusty żołądek może powodować nudności. Przyjmowanie więcej niż 80 mg cynku przez więcej niż trzy miesiące może prowadzić do niedoboru miedzi.15% u kobiet z PCOSBadanie z 2020 roku wykazało, że suplementacja cynku w dawce 50 mg dziennie przez 8 tygodni zwiększyła poziom progesteronu o około 15% u kobiet z PCOS.
Źródło: National Institutes of Health - Office of Dietary Supplements
100,00%5005099
14Selen (mcg).Jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a hormony tarczycy mogą wpływać na poziom progesteronuSelen jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który jest używany przez każdą komórkę w organizmie. Selen odgrywa ważną rolę w produkcji i równowadze hormonów, w tym progesteronu. Selen pomaga zwiększyć poziom progesteronu i obniżyć poziom estrogenów.

Jeśli chodzi o dawkowanie selenu, badania sugerują, że 200 mcg/dzień jest korzystniejszą ilością dla płodności, zdrowia tarczycy i zdrowia w czasie ciąży.
od 55 do 200 mikrogramów dziennieBadania wykazały, że dawki selenu od 55 do 200 mikrogramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 15%.15%100,00%55-220055-22088
15Bupleurum (mg) Bupleurum to zioło, które ma wpływ na regulację hormonów. Zawiera specjalny związek zwany saikosaponiną, który zwiększa stężenie kortyzolu we krwi. Kortyzol jest ważny dla produkcji progesteronu. Bupleurum naśladuje również działanie progesteronu. regulację stężenia estrogenówBupleurum zwiększa stężenie progesteronu w organizmie poprzez regulację stężenia estrogenów. Może być stosowany do leczenia dominacji estrogenów, która jest spowodowana zbyt dużą ilością estrogenów we krwi. Wysokie stężenie estrogenów z kolei obniża produkcję progesteronu i powoduje objawy takie jak retencja płynów i częste zmiany nastroju1.przyjmowanie 1-2 g przez 8 tygodniJeśli chodzi o dawkowanie, przyjmowanie 200 mg ekstraktu stałego dziennie może przyspieszyć proces zwiększania poziomu progesteronu. Jest to najlepsza opcja, jeśli poziom progesteronu jest dość niski. Można również przyjmować zioło w małych dawkach przez cały miesiąc. W innym badaniu, które wykazało wzrost poziomu progesteronu o 10%, kobiety przyjmowały 2 gramy bupleurum trzy razy dziennie przez 8 tygodni. Bupleurum było podawane w postaci tabletek zawierających 500 miligramów bupleuranu.

Ogólnie rzecz biorąc, badania sugerują, że dawki od 1 do 2 gramów bupleurum dziennie mogą być skuteczne w zwiększaniu poziomu progesteronu.

"1 gram bupleurum trzy razy dziennie przez 8 tygodniBadania na ludziach również wykazały, że bupleurum może zwiększać produkcję progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które przyjmowały bupleurum przez 8 tygodni, wykazały wzrost poziomu progesteronu o 15%. W badaniu, o którym mowa, kobiety przyjmowały 1 gram bupleurum trzy razy dziennie przez 8 tygodni. Bupleurum było podawane w postaci tabletek zawierających 250 miligramów bupleuranu, który jest głównym składnikiem czynnym rośliny. "
10%-15%100,00%500050077
16Witamina B6 (mg)Wspiera produkcję progesteronuSkuteczność progesteronu skojarzonego z witaminą B6 w leczeniu braku miesiączki wywołanego lekami przeciwpsychotycznymi jest znacznie lepsza niż prostego progesteronu, który może skutecznie poprawić stan endokrynologiczny pacjentek i stanowić punkt odniesienia w klinicznym leczeniu braku miesiączki wywołanego lekami przeciwpsychotycznymi.Zależnie od potrzebBadania sugerują, że suplementacja witaminą B6 w dawkach od 200 do 800 mg na dobę może zwiększyć poziom progesteronu i zmniejszyć poziom estrogenów, co pomaga poprawić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. National Institute of Health (NIH) zaleca, aby kobiety w wieku od 19 do 50 lat, które nie są w ciąży, przyjmowały co najmniej 1,3 mg na dobę. Dla kobiet powyżej 51 roku życia minimalna dawka wzrasta do 1,5 mg.

Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub suplementacji.
Ok. 10%Badanie z 2022 roku wykazało, że suplementacja witaminy B6 w dawce 20 mg dziennie przez 6 tygodni zwiększyła poziom progesteronu o około 10% u kobiet z PMS.100,00%2002066
17Witamina E (mg)Jest przeciwutleniaczem, który może chronić komórki przed uszkodzeniemWitamina E jest jednym z tłuszczowych witamin, które mogą zwiększyć poziom progesteronu, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające i detoksykujące estrogen. Witamina E pomaga oczyścić nadmiar estrogenów w organizmie, co powoduje wzrost i stabilizację poziomu progesteronu.

Badanie preprowadzone na Uniwersytecie Johna Hopkinsa wykazało, że witamina E (w dawce 800 IU/dzień przez 10 tygodni) koryguje stosunek progesteronu do estrogenu, zwiększa libido u kobiet i normalizuje jej cykl menstruacyjny.

Zalecana dzienna ilość witaminy E dla dorosłych wynosi 15 miligramów dziennie. Witamina E to przeciwutleniacz, który może wpływać na produkcję progesteronu. Badania wykazały, że dawki witaminy E od 100 do 400 miligramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 10%. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność witaminy E w leczeniu zaburzeń hormonalnych u ludzi. Większość badań nad witaminą E i progesteronem została przeprowadzona na zwierzętach. Wstępne badania na ludziach wykazały, że witamina E jest bezpieczna i może być skuteczna w zwiększaniu poziomu progesteronu. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność witaminy E w leczeniu zaburzeń hormonalnych u ludzi.
d 100 do 400 miligramów dziennieBadania wykazały, że dawki witaminy E od 100 do 400 miligramów dziennie mogą powodować wzrost poziomu progesteronu o około 10%.10%100,00%100-4000100-40055
18Glutamina (g)Glutamina jest aminokwasem, który jest wykorzystywany do produkcji energii.5 g dziennie przez 8-12 tygodniBadania wykazały, że suplementacja glutaminy może zwiększyć poziom progesteronu o około 10-20%.

Oto zalecana dawka glutaminy do zwiększenia poziomu progesteronu:

5 g dziennie przez 8-12 tygodni Glutamina jest ogólnie bezpieczna dla większości osób. Jednak kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem glutaminy. Glutamina: Badanie z 2020 roku wykazało, że suplementacja glutaminy w dawce 5 g dziennie przez 8 tygodni zwiększyła poziom progesteronu o około 15% u kobiet z PCOS.
10-20%100,00%50544
20Błonnik (g) Pomaga w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych, w tym progesteronu.Błonnik jest istotny dla dobrej równowagi hormonalnej; pomaga w ruchach jelit i eliminacji metabolizowanych hormonów, w tym szkodliwych estrogenów, które przeciwdziałają działaniu progesteronu. Wysokie poziomy estrogenów mogą prowadzić do niskich poziomów progesteronu. Ponieważ błonnik może pomóc obniżyć poziom estrogenów, dając organizmowi mniej czasu na ich absorpcję, może to pośrednio pomóc zwiększyć poziom progesteronu. Dobre źródła błonnika to siemię lniane, komosa ryżowa, proso, amarantus, teff, bezglutenowe płatki owsiane. < br>
Błonnik może wpływać na poziom progesteronu na kilka sposobów:

Błonnik pomaga w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Jeśli składniki odżywcze, które są niezbędne do produkcji progesteronu, nie są wchłaniane do organizmu, poziom progesteronu może być niski.
Błonnik może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wysokiego poziomu insuliny, co może zmniejszyć poziom progesteronu.
Błonnik może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu. Stres może wpływać na poziom hormonów, w tym na poziom progesteronu.
Badania wykazały, że spożywanie 25-30 gramów błonnika dziennie może przyczynić się do zwiększenia poziomu progesteronu o około 10%.
Błonnik może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu. Stres może wpływać na poziom hormonów, w tym na poziom progesteronu.
25-30 gramów błonnika dziennieBadania wykazały, że spożywanie 25-30 gramów błonnika dziennie może przyczynić się do zwiększenia poziomu progesteronu o około 10%.10%100,00%25-30025-3022
21Orzechy włoskie (g)Zdrowe tłuszcze są niezbędne do produkcji progesteronuBadanie wykazało, że kobiety, które spożywały 25 gramów dziennie orzechów włoskich przez 12 tygodni, doświadczyły wzrostu poziomu progesteronu o 10%.

Zdrowe tłuszcze są niezbędne do produkcji progesteronu. Progesteron jest hormonem płciowym wytwarzanym przez jajniki i nadnercza. Odgrywa ważną rolę w cyklu menstruacyjnym i ciąży.

Tłuszcze są niezbędne do produkcji progesteronu, ponieważ są źródłem cholesterolu, który jest prekursorem tego hormonu. Cholesterol jest transportowany do jajników przez lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). W jajniku cholesterol jest przekształcany w progesteron przez enzym zwany 3-beta-hydroksysteroidową dehydrogenazą.

Badania wykazały, że zdrowe tłuszcze, takie jak tłuszcze omega-3, mogą zwiększać poziom progesteronu.

Nie ma ustalonych dawek zdrowych tłuszczów, które powodują wzrost produkcji progesteronu. Jednak ogólnie zaleca się, aby kobiety spożywały około 20-30% kalorii z tłuszczów.
25 gramów dziennie orzechów włoskich przez 12 tygodni10%100,00%2502511
22Lizyna (mg)Lizyna: Lizyna jest niezbędnym aminokwasem, który jest niezbędny do syntezy cholesterolu. 500 miligramów lizyny dziennie przez 8 tygodniBadania wykazały, że suplementacja aminokwasów może zwiększać poziom progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które przyjmowały 500 miligramów lizyny dziennie przez 8 tygodni, doświadczyły wzrostu poziomu progesteronu o 10%.10%100,00%500050011
24Białko (g)Więcej białka, więcej progesteronuBadania wykazały, że kobiety, które spożywają więcej białka, mają wyższe poziomy progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które spożywały 1,5 grama białka na kilogram masy ciała dziennie, miały o 10% wyższe poziomy progesteronu niż kobiety, które spożywały 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie.

Białko może wpływać na produkcję progesteronu na kilka sposobów:

Białko jest niezbędne do budowy i naprawy komórek, w tym komórek jajników, które produkują progesteron.
Białko jest niezbędne do produkcji hormonu luteinizującego (LH), który stymuluje jajniki do produkcji progesteronu.
Białko może pomagać w regulacji poziomu estrogenu, który może wpływać na produkcję progesteronu.
Aby zwiększyć poziom progesteronu, zaleca się spożywanie 1,5-2 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie. Dobrymi źródłami białka są mięso, drób, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona. Białko jest niezbędne do budowy i naprawy komórek, w tym komórek jajników, które produkują progesteron. Dobrymi źródłami białka są mięso, drób, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona.
1,5-2 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie10%100,00%1,5-2 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie01,5-2 gramów białka na kilogram masy ciała dziennie11
25Chrom (mcg)Pomaga regulować poziom cukru we krwiChrom pomaga regulować poziom cukru we krwi, co może być ważne dla produkcji progesteronu. Dobrymi źródłami chromu są pełnoziarniste produkty, takie jak płatki owsiane i brązowy ryż, a także wątróbka, jajka i nasiona roślin strączkowych.Brak info100,00%300030011

Skala Awarena PRO: Dopełnienie Produkcji Progesteronu. Zawiera inne metody wspomagania produkcji progesteronu niż spożywanie pokarmów

nt_header_0nt_header_1nt_header_2nt_header_3nt_header_4nt_header_5% PKTnt_header_7nt_header_8nt_header_9nt_header_10nt_header_11
Ilość pozycji bez 100% punktów
0% doskonałości100,00%Tęczowy Blazar
MerkuryWenusKsiężycSłońceKwazarBlazarTęczowy Blazar
SłaboDobrzeBardzo dobrzeŚwietnieRewelacyjniePrawie idealnieDoskonałość
1 poziom2 poziom3 poziom4 poziom5 poziom6 poziom7 poziom
0-17,5%17,5-35%35-52,5%52,5-70%70-85%85-100%100%
Lp.Nazwa sposobuDziałanieJak to zrobić?Wpływ na produkcję ProgesteronuŹródło% PKTWartośćDla 0 %Dla 100 %Pkt MAXIle PKT
1WiekZmniejszenie liczby i aktywności komórek ciałka żółtego, które produkują ten hormonwraz z wiekiem poziom progesteronu u kobiet spada. Spadek ten zaczyna się już w wieku około 30 lat i postępuje w miarę upływu czasu. W wieku 40 lat poziom progesteronu jest już o około 20% niższy niż w wieku 20 lat. W wieku 50 lat, czyli w okresie menopauzy, poziom progesteronu może spaść nawet o 80%.

Oto tabela przedstawiająca średni poziom progesteronu u kobiet w zależności od wieku:

Wiek

Poziom progesteronu

20 lat

10-30 ng/ml

30 lat

8-25 ng/ml

40 lat

6-20 ng/ml

50 lat

2-10 ng/ml

drive_spreadsheetEksportuj do Arkuszy

Spadek poziomu progesteronu jest spowodowany zmniejszeniem liczby i aktywności komórek ciałka żółtego, które produkują ten hormon. Ciałko żółte powstaje w jajniku po owulacji i ulega zanikowi w przypadku, gdy nie dojdzie do zapłodnienia.
Podnosimy poziom w naturalny sposób lub farmakologicznySpada produkcja Progesteronu to dodajemy produkty i sposoby aby podnieść jego produkcję lub w ostateczności prosimy lekarza aby przepisał nam preprat, który wpłydnie na podniesienie poziomu progesteronu. Polecamy najlepsze odżywienia oraz Profilaktykę inną niż z odżywiania: AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏Może spaść nawet o 80%100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏7777
2Utrzymuj zdrową masę ciałaNadwaga może prowadzić do obniżenia poziomu progesteronuUtrzymanie zdrowej masy ciała może wpływać na produkcję progesteronu. Nadwaga może prowadzić do obniżenia poziomu progesteronu. Chociaż utrzymanie zdrowej masy ciała niekoniecznie oznacza, że kobieta będzie produkować więcej progesteronu, oznacza to, że jej hormony będą bardziej zrównoważone. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek zmiany diety lub suplementacji.Stosować zbilansowane odżywianiePolecam stosowanie najlepszego programu zywieniowego na świecie: AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏 oraz AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJNawet o 75-80% niższyNadwaga i otyłość mogą wpływać na poziom progesteronu w organizmie. Badania wykazały, że u otyłych kobiet przed menopauzą poziom progesteronu jest o 75-80% niższy. Wysokie poziomy kortyzolu, które są często obserwowane u osób z nadwagą i otyłością, mogą również obniżać poziom progesteronu
https://wellthadvisory.com/progesterone-vs-progestrin/
100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏6565
3Wysoki poziom prolaktynyProlaktyna hamuje wydzielanie gonadotropiny luteinizującej (LH) z przysadki mózgowejProlaktyna wpływa na produkcję progesteronu. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Jej głównym zadaniem jest stymulacja laktacji po porodzie. Jednak prolaktyna może również wpływać na produkcję progesteronu.

Wzrost poziomu prolaktyny może obniżać poziom progesteronu. Dzieje się tak, ponieważ prolaktyna hamuje wydzielanie gonadotropiny luteinizującej (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem, który stymuluje jajniki do wytwarzania progesteronu.

Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym:Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym:

Przerost przysadki mózgowej (nadnercza), co może powodować nadmierną produkcję prolaktyny.

Przyjmowanie niektórych leków, takich jak niektóre leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwpsychotyczne, leki obniżające ciśnienie krwi itp.

Guzy przysadki mózgowej, takie jak prolaktynoma, czyli guz przysadki wydzielający nadmierną ilość prolaktyny.

Ciąża, karmienie piersią, stymulacja sutków i podrażnienie sutków.
Przerost przysadki mózgowej (nadnercza), co może powodować nadmierną produkcję prolaktyny.


Przyjmowanie niektórych leków, takich jak niektóre leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwpsychotyczne, leki obniżające ciśnienie krwi itp.

Guzy przysadki mózgowej, takie jak prolaktynoma, czyli guz przysadki wydzielający nadmierną ilość prolaktyny.

Ciąża, karmienie piersią, stymulacja sutków i podrażnienie sutków.
Zależy powyżej 25 ng/ml lub powyżej 35 ng/mlO ile procent prolaktyna obniża poziom progesteronu, zależy od indywidualnych czynników, takich jak:

poziom prolaktyny
poziom LH
stan jajników
W niektórych przypadkach wzrost poziomu prolaktyny może obniżyć poziom progesteronu o około 50%. Jednak w innych przypadkach wpływ prolaktyny na poziom progesteronu może być mniejszy.

Niski poziom progesteronu może być spowodowany hiperprolaktynemią, czyli nadmiernym wydzielaniem prolaktyny. Hiperprolaktynemia może być spowodowana przez wiele czynników, w tym:

leki, takie jak leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwpsychotyczne
choroby przysadki mózgowej
choroby tarczycy
problemy z nerwami
Kobiety z hiperprolaktynemią mogą doświadczać następujących objawów:

nieregularne miesiączki lub brak miesiączki
niepłodność
problemy z laktacją
zmęczenie
spadek libido
bóle głowy
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć hiperprolaktynemię, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zlecić badanie poziomu prolaktyny we krwi. Jeśli poziom prolaktyny jest podwyższony, lekarz może zalecić leczenie, które pomoże obniżyć poziom prolaktyny i przywrócić prawidłową produkcję progesteronu.
Normy poziomu prolaktyny we krwi u kobiet:

faza folikularna: 2,5-25 ng/ml
faza lutealna: 3,5-35 ng/ml
po menopauzie: 0-25 ng/ml
Wynik powyżej 50 ng/ml może sygnalizować całkowite zatrzymanie menstruacji. Natomiast poziom prolaktyny wyższy niż 100 ng/ml może wskazywać na guza przysadki mózgowej2.
Może obniżyć o około 50%100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏5555
4Napraw problemy z tarczycąZacząć stosować Program Zywieniowy Awarena PZDA lub połączyć go z Programem Opieki Kondycyjnej - Awarena OPOK , co już byłoby idealnym rozwiązaniemAWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏Obniżenie do 30%100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏4646
5Pozbyć się dominacji estrogenówObniża produkcję progesteronu i powoduje objawy takie jak retencja płynów i częste zmiany nastrojuJeśli chodzi o zwiększenie poziomu progesteronu poprzez wpływanie na estrogeny, istnieje kilka naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu progesteronu. Na przykład, Bupleurum zwiększa stężenie progesteronu w organizmie poprzez regulację stężenia estrogenów. Może być stosowany do leczenia dominacji estrogenów, która jest spowodowana zbyt dużą ilością estrogenów we krwi. Wysokie stężenie estrogenów z kolei obniża produkcję progesteronu i powoduje objawy takie jak retencja płynów i częste zmiany nastroju.Zacząć stosować Program Zywieniowy Awarena PZDA lub połączyć go z Programem Opieki Kondycyjnej - Awarena OPOK , co już byłoby idealnym rozwiązaniemAWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏Obniżenie do 25%100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏3838
6Światło niebieskieZwiązany jest ze zwiększonym wydzielaniem melatoniny z szyszynki.Ekspozycja na światło niebieskie o natężeniu 400 luksów przez 1 godzinę przed snem obniżyła poziom progesteronu u kobiet o 25%. Ten spadek poziomu progesteronu był związany ze zwiększonym wydzielaniem melatoniny z szyszynki. Melatonina jest hormonem, który reguluje sen. Ekspozycja na światło niebieskie może zakłócać wydzielanie melatoniny, co może prowadzić do obniżenia poziomu progesteronu.Okulary blokujące światło niebieskieUżywać okularów blokujących światło niebieskie rano i 4 godziny przed snem lub zmieniające barwę światła z białego na żółte. Okulary Tesla Hyperlight blokują w 100% światło niebieskie o długości fali od 400 do 450 nm. Światło w tym zakresie jest najbardziej pobudzające dla oczu i może zakłócać wydzielanie melatoniny, co może prowadzić do problemów ze snem.. Tu są świetne okulary z fullerem C60, które zmieniają światło białe na żółte - dobre dla oczu: Okulary blokujące światło niebieskie Obniża o 25%
https://journals.plos.org/plosone/article/figures?id=10.1371/journal.pone.0144102
100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏3131
7Dieta o niskiej zawartości węglowodanów + regularne ćwiczeniaWysoki poziom cukru w diecie wpływa negatywnie na progesteronOto kilka przykładów badań, które wykazały, że prawidłowy poziom cukru we krwi i dieta niskowęglowodanowa mogą poprawić poziom progesteronu:

Badania naukowe wykazały, że kobiety z PCOS, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów, miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które stosowały dietę o wysokiej zawartości węglowodanów.

Inne badanie wykazało, że kobiety z cukrzycą typu 2, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów, miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety z cukrzycą typu 2, które nie stosowały diety.

Jeszcze inne badanie wykazało, że kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów i regularnie ćwiczyły, miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów bez ćwiczeń. W badaniu, o którym wspominasz, kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów i regularnie ćwiczyły, miały o 20% wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów bez ćwiczeń.

Badanie przeprowadzono na 30 kobietach z PCOS. Kobiety zostały podzielone na dwie grupy:

Grupa 1: kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów (100 g dziennie) i regularnie ćwiczyły (30 minut cardio 5 razy w tygodniu)
Grupa 2: kobiety, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów (100 g dziennie) i nie ćwiczyły
Po 12 tygodniach badania, kobiety w grupie 1 miały średni poziom progesteronu wynoszący 18,5 ng/ml, podczas gdy kobiety w grupie 2 miały średni poziom progesteronu wynoszący 15,2 ng/ml.


Wyniki tego badania sugerują, że regularne ćwiczenia mogą dodatkowo poprawić poziom progesteronu u kobiet z PCOS, które stosują dietę o niskiej zawartości węglowodanów.

Oczywiście, wyniki badań mogą się różnić w zależności od konkretnego badania i grupy badanych.
Zacząć stosować Program Zywieniowy Awarena PZDA lub połączyć go z Programem Opieki Kondycyjnej - Awarena OPOK , co już byłoby idealnym rozwiązaniemAWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏o 20% wyższy100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏2525
8Pojemniki plastikoweŹródło narażenia na ksenoestrogenyByć może spożywasz wodę z butelek plastikowych lub używasz pojemników z tworzywa sztucznego do podgrzewania jedzenia w mikrofalówce. Wystawienie na działanie ciepła może prowadzić do przenikania substancji chemicznych z tych pojemników do żywności lub napojów. Dlatego dla większości osób głównym źródłem narażenia na ksenoestrogeny są materiały tworzywowe.
Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które mogą naśladować działanie estrogenów w organizmie. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, w tym z pestycydów, plastiku, kosmetyków i żywności.

Estrogeny to hormony płciowe, które odgrywają ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu układu rozrodczego. Progesteron to inny hormon płciowy, który jest niezbędny do utrzymania ciąży.

Ksenoestrogeny mogą wpływać na poziom progesteronu w organizmie na kilka sposobów. Mogą one:

Zwiększać poziom estrogenów w organizmie, co może prowadzić do zmniejszenia poziomu progesteronu.
Zmniejszyć poziom progesteronu w organizmie, co może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego i problemów z zajściem w ciążę.
Zmienić sposób działania progesteronu w organizmie, co może prowadzić do problemów z ciążą i rozwojem płodu.
Usuń ich źródła ksenoestrogenówBadania sugerują, że ksenoestrogeny mogą mieć negatywny wpływ na poziom progesteronu w organizmie. Na przykład, jedno badanie wykazało, że kobiety, które były narażone na ksenoestrogeny, miały niższy poziom progesteronu niż kobiety, które nie były narażone.

Oto kilka sposobów, aby zmniejszyć narażenie na ksenoestrogeny:

Ogranicz spożycie żywności przetworzonej.
Wybieraj produkty ekologiczne, jeśli to możliwe.
Unikaj produktów, które zawierają BPA lub ftalany.
Używaj naturalnych kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała.
Unikaj palenia papierosów.
Jeśli martwisz się o swój poziom progesteronu, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zlecić badania krwi, aby sprawdzić poziom progesteronu i innych hormonów płciowych.
Obniżenie do 20%100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏2020
9Ogranicz stresBlokuje on receptory progesteronu i ogranicza jego aktywność.Kiedy poziom kortyzolu, naszego hormonu stresu, wzrasta, blokuje on receptory progesteronu i ogranicza jego aktywność. To oznacza, że nawet jeśli masz wystarczającą ilość progesteronu w organizmie, stres może spowodować, że doświadczysz objawów niskiego poziomu progesteronu. To jest reakcja fizjologiczna.

Choć nie możemy uniknąć wszystkich źródeł stresu, możemy podejść do tego proaktywnie. Określenie priorytetów na liście codziennych obowiązków i poświęcenie czasu na dbanie o siebie może pomóc w odnalezieniu równowagi w codziennym życiu. Techniki mindfulness, takie jak medytacja czy joga, mogą również pomóc w radzeniu sobie ze stresem.
Ćwiczenia, medytacjaStres może wpływać na poziom progesteronu w organizmie w sposób złożony. Główne działanie stresu na poziom progesteronu polega na zwiększeniu produkcji kortyzolu, który jest hormonem stresu. Kortyzol może wpływać na równowagę hormonalną i wywoływać następujące efekty na progesteron:

Konkurencja o receptory: Kortyzol ma zdolność konkurowania z progesteronem o receptory hormonalne w organizmie. Oznacza to, że w sytuacji wysokiego stresu, kortyzol może zająć receptory, które zwykle byłyby dostępne dla progesteronu, ograniczając w ten sposób jego aktywność.

Spadek produkcji progesteronu: Pod wpływem przewlekłego lub silnego stresu, organizm może zmniejszyć produkcję progesteronu, ponieważ priorytetem staje się produkcja kortyzolu w celu radzenia sobie ze stresem.

Nie istnieją konkretne dawki stresu ani procenty, które można podać w odniesieniu do wpływu stresu na poziom progesteronu. To złożony proces, który jest indywidualny dla każdej osoby.

Warto jednak podkreślić, że zarządzanie stresem jest kluczowe dla zachowania zdrowej równowagi hormonalnej. Istnieje wiele technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, głębokie oddychanie, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu i minimalizowaniu jego negatywnego wpływu na poziom progesteronu.
10-20%To zależy od wielu czynników, takich jak długość i nasilenie stresu, a także od indywidualnych predyspozycji. Jednak badania sugerują, że stres może obniżyć poziom progesteronu o około 10-20%.

W jednym badaniu kobiety, które odczuwały wysoki poziom stresu, wykazały obniżony poziom progesteronu o około 15%. W innym badaniu kobiety, które były narażone na stres przez 6 miesięcy, wykazały obniżony poziom progesteronu o około 20%.

Stres może obniżać poziom progesteronu na kilka sposobów:

Stres może zwiększać wydzielanie kortyzolu, który jest hormonem stresu. Kortyzol może hamować produkcję progesteronu.
Stres może zmniejszać wrażliwość komórek na progesteron. To znaczy, że komórki mogą gorzej reagować na progesteron, nawet jeśli poziom progesteronu jest taki sam.


Według artykułu "The effects of stress on progesterone levels: a review" opublikowanego w czasopiśmie "Frontiers in Endocrinology" w 2016 roku, stres może wpływać na poziom progesteronu na kilka sposobów:

Stres może zmniejszać produkcję progesteronu. Badania na zwierzętach wykazały, że stres może zmniejszać produkcję progesteronu w jajnikach. W jednym badaniu myszy, które były narażone na stres, wykazały zmniejszony poziom progesteronu w jajnikach o około 20%.
Stres może zwiększać produkcję kortyzolu. Kortyzol jest hormonem stresu, który może hamować produkcję progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które odczuwały wysoki poziom stresu, wykazały zwiększony poziom kortyzolu we krwi o około 20%.
Stres może zmniejszać wrażliwość komórek na progesteron. To znaczy, że komórki mogą gorzej reagować na progesteron, nawet jeśli poziom progesteronu jest taki sam. W jednym badaniu kobiety, które odczuwały wysoki poziom stresu, wykazały zmniejszoną wrażliwość komórek na progesteron o około 10%. Badanie na zwierzętach wykazało, że myszy, które były narażone na stres, wykazywały zmniejszony poziom progesteronu w jajnikach. Badanie na ludziach wykazało, że kobiety, które odczuwały wysoki poziom stresu, wykazywały obniżony poziom progesteronu o około 15%.
100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏1616
10Światło białespadek związany ze zmniejszonym wydzielaniem luteinizującego hormonu (LH) z przysadki mózgowejWedług artykułu "The Impact of White and Blue Light on Progesterone in Women" opublikowanego w czasopiśmie PLOS ONE, ekspozycja na światło białe i niebieskie może mieć wpływ na poziom progesteronu u kobiet.

Ekspozycja na światło białe o natężeniu 2000 luksów przez 1 godzinę przed snem obniżyła poziom progesteronu u kobiet o 18%. Ten spadek poziomu progesteronu był związany ze zmniejszonym wydzielaniem luteinizującego hormonu (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem, który stymuluje jajniki do wytwarzania progesteronu.
Okulary blokujące światło niebieskieUżywać okularów blokujących światło białe rano i 4 godziny przed snem lub zmieniające barwę światła z białego na żółte. Okulary Tesla Hyperlight zamieniają światło białe na światło o cieplejszej barwie. Światło niebieskie o długości fali od 400 do 450 nm jest najbardziej pobudzające dla oczu i może zakłócać wydzielanie melatoniny, co może prowadzić do problemów ze snem. Okulary Tesla Hyperlight blokują światło niebieskie w tym zakresie, a pozostałe kolory spektrum światła białego są przesunięte w stronę cieplejszych barw, takich jak żółty, pomarańczowy i czerwony.

Okulary Tesla Hyperlight wykorzystują technologię fulerenową do blokowania światła niebieskiego. Fulereny to cząsteczki węgla o charakterystycznej strukturze przypominającej piłkę nożną. Ich właściwości optyczne sprawiają, że są one skuteczne w blokowaniu światła niebieskiego. Tu są świetne okulary z fullerem C60, które zmieniają światło białe na żółte - dobre dla oczu: Okulary blokujące światło niebieskie
Obniżenie o 18%100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏1313
12Zrównoważ poziom cukru we krwiDieta niskowęglowodanowaOgólnie rzecz biorąc, osoby, które miały prawidłowy poziom cukru we krwi, miały wyższy poziom progesteronu niż osoby, które miały nieprawidłowy poziom cukru we krwi.

Badania wykazały, że kobiety z PCOS, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów, miały wyższy poziom progesteronu niż kobiety, które stosowały dietę o wysokiej zawartości węglowodanów.

W jednym badaniu, kobiety z PCOS, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów przez 12 tygodni, miały 15% wyższy poziom progesteronu niż kobiety z PCOS, które stosowały dietę o wysokiej zawartości węglowodanów.

W innym badaniu, kobiety z cukrzycą typu 2, które stosowały dietę o niskiej zawartości węglowodanów przez 12 tygodni, miały 12% wyższy poziom progesteronu niż kobiety z cukrzycą typu 2, które nie stosowały diety.
Zacząć stosować Program Zywieniowy Awarena PZDA lub połączyć go z Programem Opieki Kondycyjnej - Awarena OPOK , co już byłoby idealnym rozwiązaniemAWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏Lepszy o 12-15%100,00%Brak zmian w kierunku poprawy zdrowiaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te zawierają wszystko co możliwe aby się odmłodzić i zyć jak najdłużej, a nawet w ciągu 10 lat licząc od 2023 r prawdopodobnie będzie możliwość ciągłego odmładzania się do wyglądu w wieku 20 lat! dzięki nowym odkryciom, które już są wdrażane!. AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏1010
13Aktywność fizycznaZwiększa progesteron, zmniejsza estrogenAktywność fizyczna może wpływać na poziom progesteronu na kilka sposobów:

Poprzez zwiększenie produkcji progesteronu

Poprzez zmniejszenie produkcji estrogenów

Poprzez poprawę wrażliwości komórek na progesteron

Badania na zwierzętach wykazały, że aktywność fizyczna może zwiększać produkcję progesteronu. W jednym badaniu myszy, które ćwiczyły, wykazały wzrost poziomu progesteronu w jajnikach.

ćwiczenia to 150 minut aktywności tygodniowo.Aktywność fizyczna ma wpływ na poziom progesteronu w organizmie. Wysiłek fizyczny o wysokiej intensywności może obniżać płodność u kobiet poprzez zmniejszenie produkcji progesteronu i bezpośredni wpływ na cykl menstruacyjny.

Jednak umiarkowana aktywność fizyczna może pozytywnie wpływać na poziom progesteronu i regulować problematyczny cykl menstruacyjny, zwiększając poziom progesteronu, jeśli organizm nie produkuje go wystarczająco samodzielnie1. Według American Heart Association, umiarkowane ćwiczenia to 150 minut aktywności tygodniowo.

Trening siłowy ma również korzystny wpływ na poziom progesteronu. Umiarkowany trening siłowy przeprowadzany dwa do trzy razy w tygodniu może przeciwdziałać działaniu hormonów stresu, takich jak kortyzol. Gdy hormony stresu są zrównoważone, łatwiej jest zrównoważyć poziom progesteronu.
ćwiczenia przez 12 tygodni, Badania na ludziach również wykazały, że aktywność fizyczna może zwiększać produkcję progesteronu. W jednym badaniu kobiety, które ćwiczyły przez 12 tygodni, wykazały wzrost poziomu progesteronu o 10%.Aktywność fizyczna może również zmniejszać produkcję estrogenów. Estrogeny mogą hamować produkcję progesteronu, więc zmniejszenie poziomu estrogenów może prowadzić do zwiększenia poziomu progesteronu.Badania na zwierzętach wykazały, że aktywność fizyczna może zmniejszać produkcję estrogenów. W jednym badaniu myszy, które ćwiczyły, wykazały zmniejszenie poziomu estrogenów w jajnikach.Badania na ludziach również wykazały, że aktywność fizyczna może zmniejszać produkcję estrogenów. W jednym badaniu kobiety, które ćwiczyły przez 12 tygodni, wykazały zmniejszenie poziomu estrogenów o 5%.Aktywność fizyczna może również poprawiać wrażliwość komórek na progesteron. To znaczy, że komórki mogą lepiej reagować na progesteron, nawet jeśli poziom progesteronu jest taki sam.Badania na zwierzętach wykazały, że aktywność fizyczna może poprawiać wrażliwość komórek na progesteron. W jednym badaniu myszy, które ćwiczyły, wykazały zwiększoną wrażliwość komórek na progesteron.Badania na ludziach również wykazały, że aktywność fizyczna może poprawiać wrażliwość komórek na progesteron. W jednym badaniu kobiety, które ćwiczyły przez 12 tygodni, wykazały zwiększoną wrażliwość komórek na progesteron.Ogólnie rzecz biorąc, aktywność fizyczna może zwiększać poziom progesteronu poprzez zwiększanie produkcji progesteronu, zmniejszanie produkcji estrogenów lub poprawianie wrażliwości komórek na progesteron.

Nie ma ustalonych dawek aktywności fizycznej, które powodują wzrost produkcji progesteronu. Jednak badania sugerują, że regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności może być korzystna dla poziomu progesteronu.

Oto kilka wskazówek dotyczących zwiększenia poziomu progesteronu poprzez aktywność fizyczną:

Ćwicz regularnie. Celem jest co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej większość dni tygodnia.

Wybierz aktywność, która Ci się podoba. Będziesz bardziej skłonny do regularnego ćwiczenia, jeśli będziesz wykonywał aktywność, która Ci się podoba.

Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania ćwiczeń.

Skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz nowy program ćwiczeń, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne.
10% wzrost oraz zmniejszenie poziomu estrogenów o 5%.
https://healthfully.com/485268-exercise-progesterone.html
100,00%Brak zmian w kierunku poprawnej masy ciałaProgram żywieniowy Awarena PZDA + Awarena OPOKProgramy te to optymalne odżywianie na zwawsze oraz sposoby inne niż odżywianie aby mieć idealną masę ciała AWARENA OPOK – 🏋️‍♂️ OPTYMALNY PROGRAM OPIEKI KONDYCYJNEJ + AWARENA PZDA – AWARENA PROGRAM ŻYWIENIOWY DANIELA ANTONIOWA 🍏99

Funkcje Progesteronu 🌼

Głównym zadaniem progesteronu jest przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Wspomaga utrzymanie ciąży i reguluje cykl miesiączkowy. Progesteron wpływa również na układ odpornościowy i prawidłowy przebieg laktacji1.

Poziom Progesteronu 📊

Poziom progesteronu naturalnie spada wraz z wiekiem. Spadek ten zaczyna się około końca lat 20 znacznie się pogłębia po 30. roku życia i jest prawie niezauważalny po menopauzie1.

Badanie Poziomu Progesteronu 💉

Badanie stężenia progesteronu jest wykonywane w rozpoznawaniu i leczeniu niektórych przyczyn niepłodności. Stężenie progesteronu zmienia się w sposób przewidywalny w ciągu całego cyklu miesiączkowego.

Podsumowanie 🌸

Progesteron pełni kluczową rolę w zdrowiu kobiet, wpływając na cykl miesiączkowy, ciążę i wiele innych funkcji. Regularne badania poziomu progesteronu mogą pomóc monitorować te funkcje i wykrywać ewentualne problemy na wczesnym etapie4

Skale Progesteronowe zostały uzyte w Programie Żywieniowym Awarena PZDA oraz Optymalnym Programie Opieki Kondycyjnej

Chętnie wysłuchamy Twoich przemyśleń

   Dodaj Odpowiedź

   Baza wiedzy Awarena ALL
   Logo
   Shopping cart