Siekiery różnią się między sobą rozmiarami, materiałem wykonania, parametrami i wyglądem. Jednym z wielu przykładów jest siekiera dwuostrzowa, będąca rodzajem topora, który jak sama nazwa wskazuje, jest zakończony głowicą wyposażoną w dwa ostrza. Dzięki podwójnemu ostrzu siekiera ma ogromną przewagę nad klasycznymi, jednostronnymi toporami. Jej największą zaletą jest uniwersalność i możliwość wszechstronnego zastosowania, nadaje się do wykorzystania zarówno w pracach ogrodowych, jak i podczas rywalizacji sportowej.
Siekiera dwuostrzowa – dawna broń, współczesne narzędzie
Siekiera jest jednym z przykładów białej broni i jednocześnie niezwykle przydatnym narzędziem używanym na całym świecie od tysięcy lat. Cechą charakterystyczną klasycznej siekiery jest jej banalnie prosta budowa i bardzo wszechstronne zastosowanie. Bez względu na rodzaj standardowo każda siekiera składa się z metalowej głowicy zakończonej odpowiednio wyprofilowanym ostrzem i trzonka wykonanego najczęściej z drewna. O ile sam trzonek siekiery ma przeważnie klasyczną, prostą formę i może się różnić jedynie długością oraz materiałem wykonania, o tyle już głowice bardzo często różnią się między sobą także kształtem. Wygląd siekiery może się różnić w zależności od przeznaczenia danego narzędzia. Klasyczne siekiery posiadają rękojeść zakończoną głowicą z ostrzem po jednej stronie i obuchem po drugiej, inne zamiast obucha mają np. drugie ostrze i są to siekiery dwuostrzowe.
Siekiera dwuostrzowa służąca jako narzędzie jest przykładem dwustronnego topora, który do dziś jest niezwykle popularny, szczególnie na zachodzie. Jej znakiem rozpoznawczym jest rękojeść wyposażona w dwa stalowe ostrza najczęściej o tej samej wielkości, ale bardzo często o różnym przeznaczeniu. Jedno z nich jest przeznaczone głównie do cięższych prac, a drugie może być wykorzystane do bardziej precyzyjnych zadań. Tego typu siekiera była i nadal jest typowym elementem wyposażenia na większości farm oraz atrybutem i narzędziem pracy drwali. Stosowana w leśnictwie służy głównie do wycinania gałęzi i mniejszych drzew niewymagających użycia piły. Obecnie coraz częściej siekiery dwuostrzowe poza możliwością wykorzystania ich w pracach leśnych znajdują zastosowanie także w gospodarstwach domowych, gdzie są pomocą we wszelkich pracach ogrodowych i porządkowych. W wielu sytuacjach taka siekiera może stać się tańszą alternatywą dla drogich elektronarzędzi i jednocześnie znacznym ułatwieniem pracy oraz sposobem na zaoszczędzenie czasu i ograniczenie wysiłku. Przydaje się między innymi do rozdrabniania drewna kominkowego, karczowania oraz prac sezonowych, takich jak przycinanie krzewów czy gałęzi drzew owocowych w przydomowym ogródku.
Dawniej siekiery z dwoma ostrzami były przede wszystkim elementem wyposażenia średniowiecznych rycerzy, a także znakiem rozpoznawczym indiańskich wojowników. Jako broń obosieczna siekiera była nie tylko niebezpieczna, ale też wyjątkowo skuteczna. Dziś siekiery i tomahawki wciąż występują jako broń biała i poza rekonstrukcjami historycznymi mają zastosowanie między innymi w sporcie. Od 2006 roku rzucanie siekierami jest dyscypliną sportową, a siekiera dwuostrzowa jest wykorzystywana podczas konkurencji sportowych polegających na rzucaniu do celu. Jest to rozrywka o amerykańskich korzeniach, podobnie zresztą jak wykorzystywane do niej siekiery, która z powodzeniem może stać się alternatywą dla strzelectwa sportowego. Rzuty siekierą z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność, a ich zadaniem jest połączenie zabawy ze sportowymi emocjami.