Rytm dobowy

Czym są zegary biologiczne?


Zegary biologiczne są naturalnymi chronometrażystami organizmów, które regulują cykl rytmów okołodobowych. Składają się z określonych cząsteczek (białek), które oddziałują z komórkami w całym ciele. Prawie każda tkanka i narząd zawiera zegary biologiczne. Naukowcy zidentyfikowali podobne geny, które składają się na molekularne składniki zegarów u ludzi, muszek owocowych, myszy, roślin, grzybów i kilku innych organizmów.

Co to jest zegar główny?


Główny zegar w mózgu koordynuje i synchronizuje wszystkie zegary biologiczne żywej istoty. U kręgowców, w tym ludzi, zegar główny to grupa około 20 000 komórek nerwowych (neuronów), które tworzą strukturę zwaną jądrem nadskrzyżowaniowym lub SCN. SCN znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem i otrzymuje bezpośrednie sygnały z oczu.

Czy organizm tworzy i utrzymuje własne rytmy okołodobowe?


Tak, naturalne czynniki w twoim ciele tworzą rytmy okołodobowe. Dla ludzi jednymi z najważniejszych genów zaangażowanych w ten proces są geny okresu i kryptochromu. Geny te kodują białka, które gromadzą się w jądrze komórkowym w nocy i zmniejszają się w ciągu dnia. Badania na muszkach owocowych sugerują, że białka te pomagają aktywować uczucie czujności, czujności i senności. Jednak sygnały środowiskowe również wpływają na rytmy okołodobowe. Na przykład ekspozycja na światło może zresetować się o innej porze dnia, kiedy organizm włącza geny związane z okresem i kryptochromem.

Sztuczne światło, np. światło LED, emituje zbyt duże natężenie składowej niebieskiej, długotrwała ekspozycja na światło niebieskie może negatywnie wpływać na fotoreceptory w nabłonku barwnikowym siatkówki. Zdaniem naukowców z francuskiej agencji ANSES może to doprowadzić do przyspieszenia choroby oczu zwanej AMD, która wiąże się ze związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej.

  • Diody LED to elementy elektroniczne o wysokiej luminancji, tj. H. bardzo mały, ale emituje dużo światła. Ponieważ maleńka kropka świeci bardzo jasno, bardzo nas oślepia, co negatywnie wpływa na nasz wzrok.

WYSOKOENERGETYCZNE ŚWIATŁO NIEBIESKIE

  • Wysokoenergetyczne niebieskie światło zwiększa aktywność mózgu i blokuje wydzielanie melatoniny. Ostatnie badania sugerują, że może wystąpić więcej skutków ubocznych.
  • Naukowcy z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie odkryli, że ekspozycja na te promienie wyzwala reakcje w mózgu, które zakłócają rytmy okołodobowe i mogą wywoływać zachowania depresyjne.
Pomoc w zakresie ochrony oczu przed niebieskim światłem oraz promieniowania UV mogą przynieć te OKULARY ZEPTER z Fullerem C60
Rytm dobowy i światło niebieskie
Rysunek 4
Intensywność promieniowania funkcji zagrożenia światłem niebieskim. Funkcja zagrożenia światłem niebieskim ISO 8980 reprezentuje względną czułość spektralną ludzkiego oka na zagrożenie światłem niebieskim w oparciu o skuteczność promieniowania w wywoływaniu odwrócenia fotobladu. Widmo emisyjne normalnego ekranu smartfona przy maksymalnej jasności pokazuje wyraźną superpozycję potencjalnie szkodliwego niebieskiego piku i wrażliwości na melanopsynę, ale także powiązane z obrazem widma absorpcyjne stożka S i pręta. Znormalizowane widma absorpcji są pokazane przez Bowmakera i Dartnalla, 1980 19 źródło

źródło: https://nigms.nih.gov/education/fact-sheets/Pages/circadian-rhythms.aspx

Baza wiedzy PREMIUM
Logo