Przyswajanie witaminy K jest odmienne dla poszczególnych jej form. K1 absorbowana jest w 30-70% całkowitej jej wartości w spożytym pokarmie, zaś K2 prawie w całości.
Witamina K2 jest również produkowana przez bakterie, które żyją w ludzkiej okrężnicy2 i pokrywają do 50% zapotrzebowania na tę substancję. Jednak proces ten jest zaburzony np. Po antybiotykoterapii lub w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit oraz w pierwszych miesiącach życia, tj. H. Zanim flora bakteryjna skolonizuje przewód pokarmowy, jest ona niewystarczająca.
Korzyści z suplementacji Liczne badania naukowe wykazały, że warto rozważyć suplementację, nawet jeśli nie występuje niedobór witaminy K, zwłaszcza po 50 roku życia. Badanie opublikowane w Rotterdamie w 2004 r. Wykazało, że systematycznie wysokie spożycie witaminy K2 zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i zwapnień tętnic u osób powyżej 55 roku życia o ponad 50% . Podobnego efektu nie obserwowano w przypadku filochinonu.
Autorzy tłumaczą obserwowane zjawisko faktem, że aktywacja białka Matrix Gla przez witaminę K2 zapobiega gromadzeniu się wapnia w naczyniach krwionośnych oraz zapewnia ich większą elastyczność i odporność na uszkodzenia.
Gdzie znajdziesz witaminę K2 i jakie jest jej znaczenie?
Organizm nie magazynuje witaminy K, w wątrobie i kościach znajduje się tylko niewielka ilość tej witaminy, która wystarcza, aby organizm był zadowolony tylko przez kilka dni.
Niedobór witaminy K w organizmie może być spowodowany zaburzeniami wchłaniania (szczególnie w wyniku długotrwałego stosowania antybiotyków lub antykoagulantów).
Aby zachować odpowiedni stan kości, zapotrzebowanie na tę witaminę może być większe niż w przypadku zwykłej żywności.
Witamina K występuje w dwóch formach. Witamina K1 (filochinon) znajduje się w roślinach, a witamina K2 (menachinon) w mięsie, żółtkach jaj i produktach mlecznych.
Najbogatszym źródłem witaminy K2 jest japońskie danie natto, które wytwarza się ze sfermentowanej soi.
Witamina K2 jest również syntetyzowana przez mikroflorę jelita cienkiego w samym organizmie. Mówi się, że witamina K2 jako menachinon 7 pozostaje w surowicy dłużej w innych formach niż witamina K i jest dobrze wchłaniana przez organizm.
Wykazano, że witamina K2 bierze udział w procesie mineralizacji kości i jest ważna dla utrzymania zdrowia, kształtowania i utrzymania struktury kości.
Rola witaminy K jest niewątpliwa, ale nie wszystkie aspekty witaminy K2 zostały w pełni zbadane. Dlatego naukowcy kontynuują badania, aby w pełni odkryć znaczenie tej witaminy dla naszego organizmu.
Jeśli obawiasz się, że Twoja dieta nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy K2, rozważ dodanie dodatkowego suplementu. Możemy też rozważyć zrobienie domowej roboty japońskiej potrawy natto, w której witamina K2 MK7 zawiera 1000 µg na 100 gramów produktu, ale jest to tak specyficzne jedzenie, że nie każdemu się spodoba.
Kinon może okazać się dobrym alternatywnym źródłem tej witaminy. Oprócz małych tabletek można go przyjmować w smacznej i łatwej do połknięcia postaci kropli. Kinon jest również dostępny z witaminą D3 i suplementami wapnia.
Witamina K i krzepnięcie krwi
Wiele białek biorących udział w krzepnięciu krwi jest zależnych od witaminy K. Krzepliwość krwi może wydawać się czymś złym i czasami tak jest. Jednak bez niego możesz nadmiernie krwawić i umrzeć nawet z powodu niewielkiej kontuzji.
Niektórzy ludzie mają zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmują lek zwany warfaryną, aby zapobiec zbyt łatwemu krzepnięciu krwi. Jeśli zażywasz ten lek, powinieneś utrzymywać stałe spożycie witaminy K ze względu na jej silny wpływ na krzepnięcie krwi.
Chociaż większość uwagi w tym obszarze koncentruje się na źródłach żywności witaminy K1, ważne może być również monitorowanie spożycia witaminy K2.
Jedno z badań wykazało, że pojedyncza porcja natto bogatego w witaminę K2 zmieniała miary krzepnięcia krwi na okres do czterech dni. To był znacznie większy efekt niż żywność bogata w witaminę K1 (10Zaufane źródło).
Dlatego prawdopodobnie dobrym pomysłem jest monitorowanie żywności bogatej w witaminę K1 i K2, jeśli przyjmujesz lek rozrzedzający krew warfarynę.
Witamina K i zdrowie kości
Wielu ekspertów uważa, że witamina K aktywuje białka niezbędne do wzrostu i rozwoju kości (2Zaufane źródło).
Kilka badań obserwacyjnych korelowało niskie poziomy witaminy K1 i K2 z wyższym ryzykiem złamań kości, chociaż badania te nie są tak dobre w udowodnieniu przyczyny i skutku jak badania kontrolowane (11Zaufane źródło).
Większość kontrolowanych badań oceniających wpływ suplementów witaminy K1 na utratę masy kostnej nie było rozstrzygających i wykazało niewielkie korzyści (12Zaufane źródło).
Jednak jeden przegląd kontrolowanych badań wykazał, że suplementacja witaminą K2 jako MK-4 znacznie zmniejszyła ryzyko złamań kości. Niemniej jednak od czasu tego przeglądu kilka dużych, kontrolowanych badań nie wykazało żadnego efektu (13Zaufane źródło, 14Zaufane źródło).
Ogólnie dostępne badania były nieco niespójne, ale obecne dowody były wystarczająco przekonujące, aby Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że witamina K jest bezpośrednio zaangażowana w utrzymanie prawidłowego stanu kości ( 15 ).
Potrzebnych jest więcej wysokiej jakości, kontrolowanych badań, aby dalej badać wpływ zarówno witaminy K1, jak i K2 na zdrowie kości i określić, czy istnieją między nimi jakieś rzeczywiste różnice.źródło
Uważa się, że wątroba przechowuje około 90% MK-n i około 10% PK[114].
Witamina K1 jest obecna w wątrobie, sercu i trzustce w ilości ok. 10 pmol / g.występuje w małych stężeniach (<2 pmol / g) w mózgu, nerkach i mózgu
płuca.
Z kolei MK-4 jest magazynowany w dużych ilościach w tkankach pozawątrobowych (mózg, nerki, trzustka), przekracza zawartość PK.
W głębokim stężeniu MK-4 (≤ 1 pmol / g) występują w sercu i płucach, a także w wątrobie.Formy MK-7, MK-8, MK-9, MK-10, MK-11, MK-12, MK-13 znajdują się w wątrobie,
podczas gdy w sercu i trzustce są MK-6, MK-7, MK-8, MK-9
[table id=139 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]