🌟 Najlepsze rzeczy na świecie na stronie: Niebiański.pl 🎯 Wzory ideałów dla określonych celów na stronie: Awarena.pl 💪Optymalny Program Opieki Kondycyjnej 🍽️Dieta Antoniowa

Ochrona przed koronawirusem – sposoby zabezpieczenia

Twoja Ocena: Bądź pierwszy!

Do zarażenia wirusem dochodzi w momencie wniknięcia wirusa do organizmu. Wirusem można zarazić się drogą kropelkową od osoby już zarażonej, a więc najczęściej przez kaszel, kichanie i rozmowę. Najprawdopodobniej wirus może wnikać także przez oczy, które są połączone z nosem kanałem łzowym. Wirus nie przenika natomiast przez skórę.

mycie-rąk - instrukcja GIS koronawirus statystyki KV_plakat_A3_DRUK-scaled-e1582975333320

Sposoby zapobiegania zakażeniem Koronawirusem

Jak się przenosi wirus między ludźmi przedstawiono na poniższym filmie

mycie rąk, ochrona przed koronawirusem

Koronawirusy to drobnoustroje wywołujące różnego rodzaju infekcje żołądkowo-jelitowe i oddechowe u ludzi i zwierząt. Pierwsze informacje o koranowirusach pojawiły się w latach 60. XX wieku, kiedy odkryto patogen HCoV-229E i HCoV-OC43, które powodują przeziębienie o łagodnym charakterze, samoograniczające się po kilku dniach. Śmiertelna wersja wirusa pojawiła się tylko w Chinach w 2002 roku.

Ten szczep powoduje z czasem poważną niewydolność oddechową, zwaną SARS. Według danych WHO epidemia SARS w latach 2002-2003 spowodowała śmierć 916 osób. Koronawirusy są wirusami RNA. Oznacza to, że ich genom składa się z RNA. Ich nazwa pochodzi od skorupy przypominającej koronę, która jest widoczna wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

Wśród tej grupy wyróżniamy trzy podgrupy (B814, 229E i OC43), z których dwie ostatnie powodują epidemie infekcji dróg oddechowych. Dobrze znanym przedstawicielem tej grupy jest wspomniany wcześniej wirus SARS.

Koronawirusy obejmują również MERS-CoV (koronawirus zespołu Bliskiego Wschodu), który wykryto u ponad 40 osób od września 2012 r., Z których połowa zmarła. Pierwsze oznaki zakażenia koronawirusem są zwykle podobne do objawów grypy. Występuje wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, wyczerpanie, brak apetytu.

 

Średni wiek osób zakażonych koronawirusem, które doświadczyły ostrej niewydolności oddechowej, wynosi 61 lat; śmiertelność w przypadku choroby COVID-19 wśród osób powyżej osiemdziesiątki sięga 15 procent.
Układ odpornościowy osób starszych może nie być w stanie poradzić sobie z infekcją, szczególnie jeśli organizm ma przewlekłą chorobę Aby uniknąć infekcji, seniorzy powinni między innymi unikać zatłoczonych miejsc (takich jak autobusy i apteki) i dbać o odpowiednią higienę osobistą
Starszym osobom zaleca się również szczepienia, które minimalizują ryzyko rozwoju infekcji koronawirusem, np.

  • Zapalenie płuc
  • Ryzyko ostrej infekcji wzrasta z wiekiem

Badanie opublikowane pod koniec lutego w czasopiśmie American Medical Association wykazało, że dzieci poniżej 10 roku życia stanowią tylko 1 procent. wszystkie osoby, u których rozwinie się choroba COVID-19 spowodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Zdecydowana większość, aż 87 procent. pacjenci to pacjenci w grupie wiekowej 30–79 lat.

 

[table id=89 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=230 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /] źródła: https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy

 

 

Super tarcza antywirusowa

Chętnie poznamy Twoje zdanie

      Dodaj Odpowiedź

      Baza wiedzy Awarena ALL
      Logo