Luteina

Luteina

 

Zapotrzebowanie dzienne na Luteinę:

Normy SONA/inne: 6-20 mg

Luteina (E161b) – związek organiczny, żółty barwnik należący do ksantofili (podgrupa karotenoidów), alkoholowa pochodna α-karotenu. Do zastosowań przemysłowych otrzymuje się ją z traw[

W stanie naturalnym występuje m.in. w żółtku i komórkach tłuszczowych[4]. Ponadto luteinę zawiera:[5]

Działanie

Luteina jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, gdyż chroni go przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki[6].

Zastosowanie

W przemyśle spożywczym używa się jej jako barwnika do zup i napojów alkoholowych[3], a także ciast i przetworzonej żywności. Luteina jest również składnikiem niektórych karm dla zwierząt (np. drobiu)[4].

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki jest dziedziczną chorobą zwyrodnienia, charakteryzującą się zanikiem światłoczułych pręcików w siatkówce.
Prowadzi to na początku do  słabego widzenia nocnego, następnie do stopniowej utraty widzenia obwodowego aż do widzenia „lunetowego”. Stwierdzono między innymi, że duże dawki witaminy A spowalniają proces zwyrodnieniowy.
Obecnie prowadzone są badania nad wpływem luteiny na to schorzenie. W dotychczasowych opublikowanych badaniach wynika, że pacjenci z retinopatią barwników przyjmujący 40 mg luteiny dziennie przez 9 tygodni znacznie poprawili ostrość widzenia.

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Luteinę. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=75 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo