🌟 Najlepsze rzeczy na świecie na stronie: Niebiański.pl 🎯 Wzory ideałów dla określonych celów na stronie: Awarena.pl 🎉Zniżki do 90% - sprawdź nasz program rabatowy

Kwas alginowy

Kwas alginowy

Zapotrzebowanie dzienne na kwas alginowy: Nie określono

Kwas alginowy – naturalnie występujący kopolimer kwasu mannurowego i guluronowego. Jest składnikiem ścian komórkowych wielu alg i trawy morskiej. Ma postać białego lub jasnożółtawobrunatnego, krystalicznego lub bezpostaciowego proszku. Jest nierozpuszczalny w wodzie, bardzo trudno rozpuszcza się w etanolu.

Zastosowanie

Kwas alginowy nie rozpuszcza się w wodzie, jednak bardzo dobrze ją wchłania, zwiększając przy tym swoją objętość. Potrafi zaabsorbować nawet do trzech razy więcej wody (wagowo) w stosunku do swojej własnej masy. Z tego powodu można go stosować jako środek zagęszczający czy osuszający.

Kwas alginowy i jego sole (alginiany) znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym. Kwas alginowy jest zarejestrowany jako dodatek do żywności pod numerem E400. Jako dodatek spełnia rolę emulgatora i zagęszczacza w produkcji lodów czy napojów.

Ponadto kwas ten używany jest jako środek żelujący, zarówno w produktach spożywczych (dżemy, galaretki, soki), jak i kosmetykach (żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów, mydła).

Znalazł zastosowanie również w stomatologii jako masa wyciskowa i należy (razem z masą agarową) do mas elastycznych hydrokoloidowych.

Jest także wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji gumy oponowej. Zwiększa on elastyczność kauczuku i powoduje, że opona jest bardziej wytrzymała na oddziaływania środowiska.

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Kwas alginowy. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=66 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Algi w kremach do twarzy?!

Autor: Anna Stępień

 

Algi, algi, algi… Tyle się ostatnio o nich słyszy i mówi, ale czym one tak naprawdę są i czy rzeczywiście są tak ważnym składnikiem produktów kosmetycznych, które używamy? Algi i ich zastosowanie to temat ogromnie szeroki, skupmy się zatem jedynie na ich działaniu na naszą skórę.

 

Dlaczego wiele kosmetyków zawiera algi?

Powodów jest co najmniej kilka. Badania wykazały, że kosmetyki zawierające algi lepiej dostarczają naszej skórze witamin, aminokwasów, polisacharydów, protein, składników mineralnych. Okazało się również, że skład mineralny alg (zbliżony do składu płynów ustrojowych człowieka) sprawia, że łatwo wnikają do naszego organizmu i działają skutecznie.

Spośród wielu witamin, jakie zawierają algi, wymienię tylko witaminy A i E – od dawna znane jako fantastyczne przeciwutleniacze oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12), które regulują metabolizm tłuszczów i białek, przez co przyczyniają się do odnowy naskórka.

O algach mówi się często, że zawierają całą tablicę Mendelejewa i jest w tym sporo prawdy. Są one cennym źródłem takich składników mineralnych jak potas, magnez, jod, wapń, wapń, żelazo, miedź, fosfor, cynk, mangan. Cynk odpowiada za wzmocnienie naturalnej odporności organizmu i opóźnia proces starzenia się komórek. Wapń, potas, magnez pomagają utrzymać naturalne pH skóry.

Zawarte w algach składniki wspomagają komórkową przemianę materii, dlatego znalazły zastosowanie w większości kosmetyków ujędrniających i tych zwalczających cellulit. Wiele gatunków zawiera kwas alginowy, który działa oczyszczająco oraz przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.

Preparaty kosmetyczne, zawierające wyciągi z alg morskich, szczególnie polecane są do pielęgnacji cery suchej oraz cery dojrzałej ze względu na ich silne działanie nawilżające i regenerujące.

Znajdziesz je jednak również w wielu kosmetykach dla cery tłustej i mieszanej, gdyż niektóre z alg morskich pozytywnie wpływają na pracę gruczołów łojowych, przez co regulują ilość wytwarzanego sebum. Ich działanie oczyszczające sprawia, że łagodzą stany zapalne, koloryt skóry poprawia się, a skóra staje się gładka.


Anna Stępień

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Baza wiedzy Awarena ALL
Logo
Shopping cart