🌟 Najlepsze rzeczy na świecie na stronie: Niebiański.pl 🎯 Wzory ideałów dla określonych celów na stronie: Awarena.pl 🎉Zniżki do 90% - sprawdź nasz program rabatowy

Głodówka – właściwości dla zdrowia

Czym jest głodówka i jakie są jej cele? W jaki sposób przejść ją bezpiecznie? O czym bezwzględnie trzeba pamiętać? Wyjaśniamy najistotniejsze kwestie dotyczące głodówki, określanej również mianem postu.

Podstawowa definicja głodówki mówi o tym, że jest to po prostu powstrzymywanie się od spożywania pokarmów. Cele mogą być różni. Jedni decydują się na post po to, by zredukować wagę, inni robią to dla detoksykacji organizmu, a jeszcze inni – ze względów leczniczych.

Zanim rozpoczniesz głodówkę, powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Robienie postu na własną rękę, może przynieść bowiem niepożądane skutki. Istotne jest to, by przygotować organizm na głodówkę. Można to uczynić poprzez ograniczenie kaloryczności spożywanych pokarmów krótko przed jej rozpoczęciem. Za sprawą tego zabiegu organizm nie odczuje wyraźnie wprowadzonej zmiany.

Stopniowo przebiegać powinno również wychodzenie z głodówki. Należy systematycznie, z odpowiednim wyczuciem, zwiększać ilość i kaloryczność przyjmowanych posiłków. Jeżeli zaczniemy zbyt szybko wracać do normalnego odżywiania, to wówczas będziemy narażeni na tzw. efekt jo-jo. To oznacza, że w ostatecznym rezultacie głodówka nie przyniesie żadnego skutku.

Głodówka. Kto nie powinien jej stosować?

Nie każdy może podjąć się głodówki. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą jedynie osoby w pełni zdrowe. Nawet i one powinny znajdować się jednak pod opieką lekarza lub dietetyka – taki ekspert odpowiednio zarządzi postem. Post niestety może nieść szereg zagrożeń w postaci zaburzeń układu nerwowego, problemów z pamięcią i koncentracją czy też zaburzeń nastroju.

Głodówka może wywoływać również zawroty głowy oraz omdlenia. Są to relatywnie często występujące skutki uboczne. Taki post jest również w stanie skutkować problemami z układem pokarmowym, wątrobą oraz nerkami. Jeżeli chodzi natomiast o kobiety, to w ich przypadku zaburzony może zostać cykl miesiączkowy.

Oczywiście głodówka wymaga bardzo silnej woli i determinacji. Bardzo istotne jest, by w okresie głodówki dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W okresie postu, według ekspertów, należy przyjmować przynajmniej 2 l napojów dziennie. To absolutnie minimum.

Oto zalety postu

Głodówka może pomóc w sprawnej redukcji masy ciała. Wszystko za sprawą dostarczania bardzo niskiej kaloryczności lub niedostarczanie jej przez określony czas. Pomaga ona również w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, ale i ze złogów w jelitach oraz naczyniach.

Post pozytywnie wpływa poza tym na wygląd skóry, ale i zmniejsza cellulit i poprawia samopoczucie. Jest więc szereg zalet stosowania głodówki. Oczywiście raz jeszcze podkreślamy, że jeżeli decydujesz się na wprowadzenie takiego rozwiązania, to zawsze musisz robić to z odpowiednim podejściem. Głodówka na niewłaściwych zasadach może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami.

Efekty głodówki można zaobserwować już po jednym dniu. Szacunki wskazują na to, że po takim czasie można schudnąć około 2 kg z tkanki tłuszczowej, ale i około 1,2 kg z glikogenu. Krótkotrwały post od jedzenia może poza tym pozytywnie wpłynąć na mikroflorę jelitową i korzystnie modulować przebieg zarówno infekcji pokarmowych, ale i innych niezakaźnych chorób układu pokarmowego. Takimi wnioskami podzielili się naukowcy z Kanady.

Niektórzy decydują się na jednodniową głodówkę. Oczywiście jest to dość interesujące rozwiązanie, ale co do zasady nie pozwala ono na trwałą redukcję kilogramów. To bardziej sposób na to, by wyzbyć się uczucia ociężałości po przejedzeniu. Takim działaniem można doprowadzić do oczyszczenia organizmu z toksyn. Układ pokarmowy po prostu będzie mógł złapać odrobinę wytchnienia.

Źródła:

1. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/glodowka-dlaczego-warta-ja-zaczac-i-ile-powinna-trwac-jakie-sa-niebezpieczenstwa-zwiazane-z-glodowka

2. https://poradyfit.pl/dieta/ile-mozna-schudnac-na-glodowce.html

3. https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/10479481/czy-glodowka-jest-zdrowa-odkryto-jaki-wplyw-na-jelita-ma-krotki-post.html

Chętnie wysłuchamy Twoich przemyśleń

   Dodaj Odpowiedź

   Baza wiedzy Awarena ALL
   Logo
   Shopping cart