EPA

Kwas eikozapentaenowy

EPA

 

Zapotrzebowanie dzienne wg norm SONA: 540 mg

EPA jest niezbędny do przekazywania informacji między włóknami nerwowymi i jest stosowany w trudnościach z nauką i koncentracją, zazwyczaj łącznie z innymi kwasami omega-3 (np. DHA) oraz omega-6 (np. kwasem arachidonowym, „AA”). Podobnie jak inne kwasy omega-3 jest używany w wspomagającym także wielu innych chorób (m.in. łuszczycy).

 

Nastolatki a potrzeba kwasów Omega 3

Autor: Grażyna Wosinek

 

Okres dorastania to ważny czas w życiu. Nastolatek odkrywa, ze świat oferuje znacznie więcej niż otoczenie domowe i rodzinne. Nowa szkoła, nowe wyzwania, nowe środowisko znajomych a wśród nich większość pragnie być akceptowanymi w grupie rówieśniczej.

 

NASTOLATKI

Trądzik
Okres dorastania to ważny czas w życiu. Nastolatek odkrywa, ze świat oferuje znacznie więcej niż otoczenie domowe i rodzinne. Nowa szkoła, nowe wyzwania, nowe środowisko znajomych a wśród nich większość pragnie być akceptowanymi w grupie rówieśniczej. Często wyznacznikiem akceptacji jest wygląd fizyczny. Modne ubrania, fryzura, uroda… I tu pojawia się powszechny problem dla młodych ludzi. Cóż może być większą zmorą dla nastolatków jak trądzik. Trądzik pojawia się w mieszkach włosowych w wyniku zatkania się ujścia „pora”, kiedy łój nie może swobodnie się uwolnić lub gdy łoju jest za dużo. Ciężko jest wspomagać trądzik i zapobiegać jego postawaniu a okres dorastania sprzyja pojawianiu się tej niedogodności. Należy jednak utrzymywać odpowiedni poziom higieny oraz wpłynąć na zdrowie skóry. Kwasy tłuszczowe Omega 3 są składnikiem budulcowym ścianek komórek ciała i skóry. Prawidłowy skład struktury ścianek skóry ułatwia dostawę składników odżywczych, tlenu i wody oraz umożliwia wydalanie resztek po procesie spalania wewnątrzkomórkowego. Niedobór tłuszczy z tej grupy powoduje wiele zaburzeń z postacie egzem, stanów zapalnych, rogowacenia, pęknięć itp. Aby temu zapobiec oraz pomóc w regulacji procesów zachodzącym w skórze należy wzbogacić dietę w kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza z grupy Omega 3.

Sprawność umysłowa
Kwasy Omega 3 a zwłaszcza kwas tłuszczowy DHA jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz całego układu nerwowego. Silnie wspomaga koncentrację, ma pozytywny wpływ na rozwój umysłowy i koordynacje ruchową. Niezwykle korzystne działanie zaobserwowano u dzieci. Kiedy w organizmie są niedobory kwasów Omega 3 mózg wolniej pracuje wolniej i słabiej przyswaja wiedzę, koncentracja pogarsza się. Udowodniono, że dzieci matek, które przyjmowały kwasy Omega 3 podczas ciąży osiagały lepsze wyniki w testach na inteligencję, były sprawniejsze ruchowo oraz wykazywały się większą koncentracją.

Odporność
Dzięki obecności w organizmie człowieka kwasów Omega 3 w odpowiedniej ilości układ immunologiczny staje się bardziej aktywny, stymuluje wytwarzanie czerwonych i białych krwinek. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza Omega 3 w formie kwasów EPA. Który to hamuje powstawanie pozapalnych substancji a tym samym zabezpiecza nas przed zachorowaniem. Kwasy Omega 3 są potrzebne zarówno do profilaktyki, wzmocnienia układu immunologicznego a także działają korzystnie w okresie regeneracji i rekonwalescencji po przebytej chorobie.

Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS)  to reakcja skórna zazwyczaj na pokarmy, która przejawia się nadmiernie wysuszonymi, czerwonymi miejscami na skórze. Zmiany te łatwo ulegają nadkażeniom, co może się objawiać sączącymi się, a nawet krwawiącymi „ranami”. O taką skórę należy dbać ze szczególną dbałością, by zmiany nie były uciążliwe dla dziecka oraz aby nie dopuścić do nadkażenia. Należy używać kosmetyków dla skóry wrażliwej, których zadaniem jest wzmocnienie bariery wodno – lipidowej skóry, łagodzenie suchości oraz nawilżenie. Niejednokrotnie potrzebne są kremy i maści zawierające lek, który ma również działania uboczne. Dlatego najlepiej jest stosować bezpieczne, neutralne kosmetyki wzmacniające barierę wodno – lipidową oraz stosować dietę, która zadziała na skórę „od wnętrza” organizmu. Okazuje się, że pewne składniki pożywienia mogą zmniejszyć ryzyko chorób alergicznych. Niebagatelną rolę odgrywają tu Nienasycone Kwasy Tłuszczowe Omega 3. Mają one pozytywny wpływ na wzmocnienie układu immunologicznego a co za tym idzie zmniejszają ryzyko alergii. Nienasycone Kwasy Tłuszczowe  wykazują wielokierunkową aktywność. W dużej mierze wpływają na strukturę cementu międzykomórkowego w naskórku.  W skład cementu wchodzą min. związki o charakterze lipidowym (sterole , ceramidy, kwasy tłuszczowe  (w tym Omega 3) i inne).  By ta struktura działała prawidłowo musi zawierać odpowiedni skład chemiczny oraz dobrą organizację przestrzenną. Niewystarczające spełnienie tych warunków skutkuje zwiększona utratą wody przez naskórek oraz narażenie na przenikanie substancji drażniących z zewnątrz. Nienasycone Kwasy tłuszczowe działają również poprzez normalizowanie syntezy hormonów tkankowych oraz oddziaływają ze specyficznymi receptorami wywołując pozytywne efekty w naskórku i skórze właściwej. Suplementacja kwasów Omega 3 skutkuje ich wbudowywaniem w struktury cementu międzykomórkowego i regeneracją uszkodzonej bariery naskórkowej, dzięki czemu następuje zmniejszenie objawów suchości, poprawę gładkości i elastyczności skóry a także zapobieganie podrażnieniom. Oprócz tego Nienasycone Kwasy Tłuszczowe normalizują syntezę eikozanoidów (pochodne niezbędnych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wiele istotnych metabolicznie funkcji), wpływają na regulację podziałów komórkowych i przebieg procesów zapalnych.

ADHD, dysleksja, dyspraksja
Dzieci i młodzież z tych grup dotykają specyficzne trudności w uczeniu się a także w zachowaniu. Każde z tych zaburzeń, chociaż ich nasilenie i specyfika różnią się od siebie ma związek z mózgiem dziecka, zauważono powiązanie z zaburzonym dojrzewaniem układu nerwowego. U znaczącej liczby dzieci z ADHD stwierdza się niedobór lecytyny (fosfolipidu budującego błony komórkowe neuronów), kwasów Omega 3 i innych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, witamin z grupy B, beta karotenu, magnezu i cynku. To wyjaśnia fakt, że objawy nasilają się przy nieodpowiedniej diecie. Zauważono również, że w dużej grupie dzieci u których zwiększono podawanie Omega 3 poprawiła się zdolność koncentracji i uwagi oraz poprawiły się umiejętności czytania i pisania. Wkład nienasyconych kwasów tłuszczowych w rozwój mózgu jest niezaprzeczalny. Mózg składa się w ok 60% z tłuszczu i jest najbardziej tłustym organem naszego ciała. DHA jest składnikiem budulcowym wszystkich nerwów i komórek nerwowych.

Źródło: www.megalife.pl


Źródło artykułu:

http://www.megalife.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Kwas EPA (eikozapentaenowy )

. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=39 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo