Cyrkon

Cyrkon

Zapotrzebowanie dzienne na CYRKON: nie określono

Cyrkon występuje w skorupie ziemskiej w ilości 130 ppm wagowo (30 ppm atomów)[6]. Przypomina właściwościami chemicznymi hafn znajdujący się bezpośrednio pod nim w układzie okresowym

Zastosowanie

Jest materiałem o najwyższym współczynniku odbicia promieniowania elektromagnetycznego. Dlatego w postaci blachy metalicznej znajduje zastosowanie w atomistyce (deflektory neutronów) i technice operacyjnej (wytłumianie ulotu elektromagnetycznego).

W postaci stopu zircaloy stanowi koszulki paliwowe paliwa jądrowego reaktorów jądrowych[7].

Związki cyrkonu znalazły zastosowanie w kosmetyce (kremy, antyperspiranty, dezodoranty), zakazane jednak zostały przy produkcji kosmetyków w aerozolu w USA. Ponadto znajduje się na kanadyjskiej liście niezalecanych składników. Toksyczny dla układu oddechowego w przypadku inhalacji, uznany za bezpieczny w produktach, które nie są w aerozolu. Może wywoływać kontaktowe reakcje alergiczne.

Tlenek cyrkonu(IV), ZrO2, wykorzystywany jest do produkcji cyrkonii – syntetycznych kamieni ozdobnych.

Autor: Szymon Krysta

 

Implanty zębowe są obecnie bardzo powszechnie stosowane w stomatologii. Dzięki implantom można odtworzyć zarówno pojedyncze braki zębów, jak i całkowity brak uzębienia. Dzięki nowoczesnej technologii zapewniającej wysoką estetykę wykonania, nowe zęby nie różnią się od naturalnych zębów.

 

Implant, czyli wszczep, to ciało obce wprowadzone do organizmu w celu zastąpienia jego własnych tkanek. Wyróżniamy bardzo wiele implantów, jednak najbardziej rozpowszechnione to implanty piersi oraz implanty zębów. O ile te pierwsze poprawiają wygląd oraz samopoczucie pacjentek, o tyle implanty zębów oprócz poprawy estetyki twarzy podnoszą komfort życia dzięki odtworzeniu funkcji brakujących zębów.

Implanty zębowe

Implantologia stomatologiczna to nowoczesna dziedzina stomatologii zajmująca się zastępowaniem utraconych zębów przez implanty. Implanty zębowe to nic innego jak sztuczne korzenie zębów wykonane najczęściej z tytanu, ale ostatnio także z tlenku cyrkonu. Implant wprowadzony do kości dzięki swym właściwościom całkowicie zrasta się z kością i stanowi bardzo stabilną i długotrwałą podporę dla protez, mostów czy koron zębowych. Dzięki implantom można odtworzyć zarówno pojedyncze braki zębów, jak i całkowity brak uzębienia. Dzięki nowoczesnej technologii, zapewniającej wysoką estetykę wykonania, nowe zęby nie różnią się od własnych, naturalnych zębów.

Jak wszczepia się implanty stomatologiczne?

Zabieg wszczepienia implantów przeprowadzany jest podczas jednej wizyty w znieczuleniu miejscowym. Podczas tego znieczulenia pacjent jest świadomy, a jego odczuwanie bólu i temperatury jest wyłączone. Pacjenci po założeniu implantów zaskoczeni są krótkim czasem trwania zabiegu i brakiem odczuwania czegokolwiek, oraz zdumieni, że usuwanie zębów pomimo znieczulenia wywołuje bardziej nieprzyjemne odczucia niż implantacja. Po założeniu implantów metody dalszego postępowania są różne i uzależnione od stanu zdrowia pacjenta, od stanu kości, od miejsca założenia implantów oraz od rodzaju planowanego uzupełnienia protetycznego, tzn. od tego czy będzie to korona, most czy proteza.

Czy może nastąpić „odrzut” implantu?

Implanty stomatologiczne w przeciwieństwie do transplantów (czyli organów pochodzących od dawcy) są obojętne dla układu immunologicznego i nie są „odrzucane”. Jedyny problem jaki może nastąpić z implantem to nieprawidłowo przebiegający proces gojenia. Po zagojeniu i zrośnięciu z kością tylko zła higiena lub przeciążenie implantu może doprowadzić do jego dezintegracji.

Implanty już mam co teraz? 

Najczęściej po założeniu implantów pacjent czeka aż implant zrośnie się z kością. Istnieją jednak metody natychmiastowego lub wczesnego założenia uzupełnień protetycznych na implantach. Wówczas pacjent bardzo szybko zaczyna funkcjonować z „nowymi zębami”.

Czy zęby na implantach mogą się zepsuć?

Ponieważ ani implant, ani sztuczny ząb nie może się zepsuć z powodu próchnicy, to wydaje się, iż można zapomnieć o szczoteczce do zębów. Nic bardziej mylnego! „Nowe zęby” na implantach wymagają bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Pacjenci muszą szczególnie dokładnie szczotkować i nitkować zęby, by nie dopuścić do zalegania resztek pokarmowych w okolicy szyjek zębowych oraz by nie dopuścić do odkładania się kamienia. W przeciwnym wypadku dochodzi do rozwoju stanu zapalnego wokół implantów, prowadzącego do zaniku kości, rozchwiania implantu i jego dezintegracji z kością. Często higiena wokół implantów wymaga większej uwagi i zabiera więcej czasu niż higiena własnych zębów.

Mam implanty. Czy muszę chodzić do dentysty?

Po założeniu implantów pacjent tak samo jak przed zabiegiem powinien odwiedzać swojego stomatologa co 6 miesięcy, w celu kontroli stanu uzupełnień protetycznych oraz implantów. W przypadku protez przykręcanych do implantów istnieje możliwość, by, jeśli to konieczne, raz na dwa lata zdemontować protezę i wyczyścić profesjonalnie „sztuczne zęby” oraz szyjki implantów.

Co daje implant?

Implanty dają poczucie pewności siebie w każdej sytuacji i poprawiają komfort życia. Dzięki implantom zatrzymany jest także zanik kości, co zapobiega starczemu wyglądowi, a wypełnienie miejsc po własnych zębach implantami wypełnia twarz podpierając policzki i wargi, a to w sposób zdecydowany odmładza pacjentów.

Implanty zębowe są niekiedy jedynym możliwym sposobem rehabilitacji pacjenta i stanowią alternatywę dla mostów porcelanowych pozwalając oszczędzić zdrowe zęby przed szlifowaniem.


Szymon Krysta

stomatolog / implantolog

Właściciel Kliniki VIP Dental w Bielsku-Białej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Poniżej tabela z listą produktów zawierających Cyrkon. Można sortować ( klikając w nagłówek kolumny ) oraz wyszukiwać bez odświeżania strony.

[table id=35 datatables_fixedheader=top datatables_fixedheader_offsettop=250 responsive=scroll responsive_breakpoint=device /]

Baza wiedzy PREMIUM
Logo